e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Divadlo V Pytli představí v pátek nový film o Casanovovi

publikováno: 22.8.2016, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Giacomo - živá legenda, je název nového filmu o postavě známého milovníka z duchcovského zámku, který bude mít premiéru v pátek 26. srpna na zámku v TeplicíchZa filmem stojí autorský tým Divadla V Pytli, jehož principál Petr Stolař je pravidelným představitelem Casanovy během oživených prohlídek na zámku v Duchcově. 

Ostatně stejně tak tomu bude i následující den po premiéře, kdy se v rámci Hradozámecké noci pokusí v Duchcově Casanovu oženit (dočtete se v článku ve středu). Autoři označují nízkorozpočtový film za obrazovou fantazii. „Kdo očekává výpravný historický velkofilm, bude asi zklamán. Kdo se těší na plejádu erotických scén, těší se také marně. Kdo se však nebojí fantazie, miluje odkazy historie a rád se nechá uchvátit géniem loci, kudy kráčely dějiny, ten je teď ve správný čas na správném místě. A vrznou dveře a do tmy jsou slyšet kroky, rozléhající se chodbou zámeckou…“, přibližuje vypravěčova slova a úvodní scénu jeden z tvůrců Petr Stolař. Krom něj se na filmovém díle podílel i kameraman Jirka Eichler, kterému se Casanova, hlavní postava celého příběhu, doma doslova zabydlel! Právě v domácím studiu v Krupce se totiž už tři roky jednotlivé pasáže nasbíraných záběrů skládají, upravují a vkládají do dějové linky.

Třetím mužem autorské trojice je slovenský režisér Vlado Baran, který už sklízel mnohá ocenění na poli amatérského filmu z vlastní produkce. Například „Krupská pečeť“ obohatila Vladovu sbírku režijních úspěchů za jeho v Čechách první představený stylizovaný dokument „Posledná noc Grófky Alžbety“ o Čachtické paní, na kterém se už v roce 2005 herecky i technicky podílelo právě Divadlo v Pytli. 

Hrubý scénář k filmu vznikl na základě oživených prohlídek státního zámku Duchcov, kdy se v autorských kostýmech pozdější produkční, kostymérky a stylistky filmu Evy Stolařové Trejtnarové návštěva expozice „casanovského křídla“ proměnila v živými postavami zabydlenou a dobovými texty oživlou procházku historií konce 18. století – tedy doby, kdy na Schloss Dux, jak se duchcovské sídlo Valdštejnů nazývalo, na pozvání od hraběte Josefa Karla Emanuela zavítal i jeden z nějvětších dobrodruhů své doby – Giacomo Girolamo Casanova.

Právě jeho posledních 13 let života, plných vzpomínek, hořkosti, vzdoru i smíření s osudem zachycuje barvitý snímek, ve kterém se v roli malého, mladého, starého i ducha Casanovy představí hned tři generace Stolařů. Snímek Giacomo – živá legenda se tak stává celorodinným filmem nejen z pohledu diváků, ale i protagonistů.

Světová premiéra bude u příležitosti výročí oslav 20 let Divadla V Pytli právě v Teplicích, v pátek 26. srpna na vnitřním nádvoří teplického zámku, a to rámci Letního kina na zámku. Promítání začíná ve 21,00 hodin, ale už od 19,30 hodin máte možnost se setkat s tvůrci i herci na neformální vernisáži fotografií Vlada Barana z natáčení i filmových kostýmů Evy Stolařové, spojená s povídáním o filmu. Předprodej vstupenek zajišťuje DK Teplice.