reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kadaň na historických pohlednicích

publikováno: 22.8.2013, kategorie: Výstavy, autor: Jan Losenický

Sdílet: facebook twitter google+

Výstava historických pohlednic Kadaně ze sbírky Jiřího Kulhánka, která se otevře dnes - ve čtvrtek 22. srpna, mapuje vzhled a dějiny města v době, kterou již mohla dokumentovat fotografie, tedy od konce 19. století do 80. let století dvacátého. Vernisáž výstava Kadaň v proměnách času se koná v Galerii Josefa Lieslera v informačním centru v Kadani v 17,00 hodin.

Přes 500 pohlednic vybral Jiří Kulhánek ze své zhruba třikrát tak rozsáhlé sbírky tak, aby návštěvníkům poskytla přehled vývoje jednotlivých částí města Kadaně včetně okolních obcí, z nichž některé již neexistují (Prunéřov, Tušimice, Bystřice, Úhošťany a další). Nechybí ani raritní fotografie, různé koláže, soukromé fotografie, pohlednice z vojny apod. Z mnohých pohlednic se člověk dozví mnoho i o politických a národnostních dějinách města.

Málokdo dnes ví, že Rakousko-Uhersko stálo u zrodu moderní pohlednice zavedením korespondenčního lístku do poštovní praxe v roce 1869 a ostatní země teprve následovaly tento vzor. Od přelomu století do první světové války prožívaly pohlednice svůj zlatý věk, kolorovaly se, zdobily různými secesními rámečky, části se vytlačovaly, dělaly se různé koláže, a tak se zachovalo mnoho pozoruhodných pohledů na města a vesnice, která nám život před sto lety přiblíží lépe něž jakákoli učebnice. Výstava je doplněná o dobové předměty ze sbírky Zbyňka Kopence, které dokumentují různá řemesla a dění v Kadani.