e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Archeologové lákají na letní procházky po stopách předků

publikováno: 22.7.2022, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Vydejte se po stopách našich předků a navštivte s námi archeologické památky ve vašem okolí - tak lákají Archeologické ústavy Akademie věd na letní výlety za poznáním. V několika lokalitách našeho kraje můžete vyrazit na komentované procházky, třeba na hrady Pravda nebo Kyšperk, na středověké hradiště Bílina či do skanzenu v Březně.

Archeologické léto se koná po celé České republice, na zajímavých archeologických lokalitách. "Prohlídky budou zajišťovat odborníci, kteří umožní nahlédnout, co obnáší práce archeologa a co se skutečně skrývá v zemi na známých i trochu pozapomenutých lokalitách," vysvětlují pořadatelé z Akademie věd.

V našem kraji můžete vyrazit například na zříceninu hradu Pravda na Džbánsku. Hradem a okolím vás provede Anastázie Ryšková. Prohlídky se konají 28. července, 13. a 25. srpna, vždy od 14.30 hodin. Sraz je před vstupním mostkem do hradu.

Jen nedaleko, směrem na Slaný, leží hradiště Na Dřevíči u Kozojed, což je známá archeologická polykulturní lokalita, kde byla letos nově opravena kapla svatého Václava, která je pozůstatkem původní raně středověké svatyně. Vycházka trvá kolem dvou hodin a volné místo je 3. srpna od 14,00 hodin. Místo srazu najdete na webu Archeologického léta

Pravidelné prohlídky v rámci Archeologického léta pořádá také Archeoskanzen v Březně u Loun, a to každou prázdninovou sobotu a neděli od 10,00 a 14,00 hodin.

S archeologem Danielem Dvořáčkem můžete navštívit raně středověké hradiště, které se nachází v zámeckém parku v Bílině. Lokalitu můžete navštívit 26. července a 20. srpna, vždy ve 14,00 hodin. Začátek hodinové vycházky je u sloupu na Mírovém náměstí v Bílině.

Na Teplicku můžete prozkoumat i hrad Kyšperk u Krupky z časů vlády Jana Lucemburského, a to 2. srpna od 10,00 hodin. Nedaleko u Chlumce pak leží kopec Horka s trojbokou kaplí ze 17. století, kde se v raném středověku nacházelo hradiště s celnicí. Tam vás zavede prohlídka 21. července nebo 18. srpna v 9,00 hodin. Sraz je v parku před kostelem svatého Havla.

Vstup na komentované prohlídky je zdarma, je však nutné si rezervovat místo