e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kam bezpečně do přírody: Zámky, které nikdy nezavírají

publikováno: 22.4.2020, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

V novém díle našeho výletového korona-seriálu se vypravíme na okraj opuštěných Doupovských hor. Čekají nás dva zámky bez průvodců, lapidárium i poutní kaple. 

Pobyt v přírodě je zásadní pro naši iminutu a pomáhá i naší psychice zvládnout současné náročné dny. Vydejte se proto s námi bezpečně do přírody. Další informace o tom, proč jsme začali zveřejňovat tyto tipy najdete v článku Kam bezpečně do přírody: Série tipů na výlety.

Bez auta to tentokrát nepůjde. Vypravíme se do trochu zapomenutého kraje na okraji Doupovských hor, tedy uzavřeného vojenského prostoru. Naším cílem je Vintířov u Radonic na Kadaňsku. Budeme se tentokrát muset obejít bez značených cest a bude se hodit navigace nebo podrobná mapa. Auto můžete nechat někde v centru Vintířova, případně přímo u zámků, pokud se tam autem trefíte (50.3063689N, 13.2736356E). Zámky - ano, skutečně jsou dva - stojí severně od centra obce a kostela, malá odbočka k nim leží v levotočivé zatáčce směr Kojetín za barokní sýpkou. Čekají nás tajemné zříceniny kdysi nádherných zámků - jedno renesačního a druhého nového klasicistního. Na prohlídku "interiérů" ale z bezpečnostních důvodů nepůjdeme - roušku sice potřebovat nebudeme, ale helma by se zřejmě hodila. Zámky obklopoval také park, i z něho už je jen torzo. O historii se více můžete dozvědět zde

Od zámků vede cesta dál severním směrem k Vintířovskému vrchu. Na jeho vrcholu stojí kaple Panny Marie Pomocné s velmi zajímavou historií. Kdysi šlo o vyhledávané poutní místo, které se nakonec podařilo zachránit. 

Pod kaplí se nachází Lapidárium zaniklých obcí Doupovských hor, kde dobrovolníci shromáždili nejrůznější artefakty ze zničených obcí, které lidé museli opustit kvůli vojenskému prostoru. Cesta z centra obce Vintířov ke kapli měří asi 1,5 km. Pokud byste se chtěli zcela vyhnout obydlenému území, je možné nechat auto u kaple svatého Šebestiána při silnici z Radonic do Miřetic a odtud pokračovat po polní cestě k zámkům. Cesta má asi 2 km a nemám ji vyzkoušenou.

Jak bezpečně vyrazit na výlet nebo procházku? Pokud je to možné, vyhněte se hromadné dopravě. Budeme vám nabízet tipy jako pro motorizované, tak krátké výlety přímo z měst. Choďte pouze v úzkém rodinném kruhu, nepřibírejte žádné přátele nebo sousedy či spolužáky vašich dětí - společný pohyb je s výjimkou rodiny omezen na dvě osoby. Než opustíte území obce, mějte na sobě vždy roušku. Vezměte si s sebou vlastní zásobu jídla a pití - restaurace jsou zavřené a do místních obchodů nechoďte. Pokud na cestě někoho potkáte, poodejděte z cesty a vyhněte se. V přírodě roušku nosit nemusíte.

Užijte si pobyt v jarní přírodě a hodně zdraví!