e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Rekonstrukce kláštera v Žatci začne ještě letos

publikováno: 22.2.2021, kategorie: Památky, autor: Tomáš Kassal

Sdílet: facebook twitter google+

Město Žatec získalo druhou dotaci na obnovu bývalého kapucínského kláštera. Plánovaná proměna kláštera na spolkové a robotické centrum se proto může dělat najednou. Práce mají začít letos v létě a skončit v roce 2023. Nebude tedy nutné je dělat na etapy.

Žatec už dříve získal 5,7 milionu Kč díky výzvě MAS Vladař na vybavení robotického centra. Po opakované žádosti nyní uspěl i v rámci 74. výzvy IROP (Integrovaný regionální operační program) na Rozvoj infrastruktury polyfunkčních komunitních center a má dostat 18 milionů korun.

Protože revitalizace kláštera se připravuje delší dobu, jsou přípravné práce ve velmi pokročilém stadiu. „Máme stavební povolení a připravujeme výběrové řízení na zhotovitele. Práce mohou začít nejdříve na přelomu letošního května a června, záleží právě na výsledku výběrového řízení,“ vysvětlila vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Celková cena za rekonstrukci se odhaduje na 72 milionů Kč a jsou v ní zahrnuty i restaurátorské práce. Obnovené totiž budou i unikátní vnitřní výmalby stěn, které byly překryté novodobými nátěry, ale mají velkou historickou hodnotu.

Po dokončení bude mít bývalý klášter dvě hlavní využití, která vyplývají i z poskytnutých dotací. Stane se za prvé robotickým centrem, což v praxi bude znamenat zaměření na přírodní vědy, technické a řemeslné obory a digitální technologie. Robotické centrum má přispět i ke vzdělávání dětí a jejich přípravě na možná budoucí zaměstnání.

Za druhé se historická budova kláštera stane místem setkávání různých skupin a komunit. Vnitřní uspořádání se upraví tak, aby tam mohly fungovat dvě sociální služby, zároveň vznikne zázemí pro volnočasové, kulturní či vzdělávací aktivity pro veřejnost.

Ve spojení s již vybudovanou klášterní zahradou vznikne atraktivní areál s pestrou škálou služeb pro různé aktivity organizací, spolků i jednotlivců. Zároveň se bude spolkové a robotické centrum doplňovat s budoucím Přírodovědným centrem, jež vznikne v budově zemědělské školy.