reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jako na chmelu: Expert UNESCO dostal guláš do ešusu

publikováno: 21.9.2021, kategorie: Zajímavosti, autor: Tomáš Kassal/redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Expert mezinárodního výboru ICOMOS strávil na přelomu srpna a září týden v Žatci a okolí, aby posoudil připravenost nominace Žatce a krajiny žateckého chmele k zápisu na Seznam světového dědictví. Zpráva této hodnotitelské mise bude jedním z podkladů, která rozhodnou o zápisu žatecké nominace na prestižní seznam UNESCO.

Při své návštěvě se odborník vyslaný mezinárodním poradním výborem setkal s přípravnou skupinou Steering Group, se zástupci chmelařských organizací, se starostkami Žatce i Zálužic, ale také se žateckými spolky a obyvateli. „Mise byla náročná, každý den programu byl pečlivě naplánován od rána až do večerních hodin. Hodnotitel přijel opravdu připravený, se zásobou velmi detailních otázek. V průběhu mise jsme se snažili co nejvíce představit obě nominované komponenty, území s chmelnicemi a také chmelařskými objekty, které se v nich nachází,“ komentoval průběh návštěvy experta místostarosta Žatce a site manager Steering Group Jaroslav Špička.

Jednou z oblastí, které komisaře zajímaly, byl další osud chmelařských objektů v Žatci. Především těch bývalých skladů či sušáren, které už nejsou pro zpracování chmele využívané. Odpovědí mu byla informace, že se sice jedná nyní především o majetky soukromých majitelů, ale že se jim snaží město ve spolupráci s ministerstvem kultury finančně pomáhat při obnově objektů, aby mohly dostat nové využití.

Hodnotitelskou misi se snažili pořadatelé pojmout netradičně, aby si komisař odvezl i jiné zážitky, než informace z oficiální návštěvy. K tomu sloužilo například zapojení recesistického spolku Chmelobrana, který zajistil mimo jiné originální přednášku o historii Homolupulů. „Snažili jsme se vnést do programu také trochu recese, která je nám zde vlastní. Takže například hned první den výjezdu do terénu dostal expert pěkně guláš s těstovinami do ešusu, přesně jako kdyby obědval na chmelnici během sklizně. Také si zkusil jízdu s rudlíkem s naskládanými žoky. Průlez komínem chmelařského skladu sice odmítl, ale i tak si myslím, že zážitků měl víc než dost,“ popisoval originální expertovy zážitky J. Špička. 

Steering Group hned v září začala připravovat doplňující informace, které se expert vyžádal. Do konce října vypracuje expert zprávu, již odešle  mezinárodnímu výboru ICOMOS. Vedle něj proběhnou, možná probíhají, další hodnotitelské mise, ale tajné, tedy bez vědomí zástupců města. Z těchto zpráv budou vyplývat šance na případný zápis žatecké nominace. „Víc budeme vědět v listopadu, kdy se bude konat Panel ICOMOS v Paříži. Je to taková diskuze mezi státem a odborníky, na které již budeme moci vypozorovat, jakým směrem se naše nominace vydává,“ doplnil Jaroslav Špička.