e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nejstarší kostel se o víkendu opět otevírá

publikováno: 21.7.2015, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Na sobotu 25. července se chystá každoroční "Den kostela" ve Volyni v Krušných horách na Chomutovsku. Nejstarší kostel středního Krušnohoří (800 let) se opět otevře k prohlídce prázdninovým návštěvníkům. Ti mohou každý rok sledovat, jak postupuje oprava kostela, které organizují dobrovolníci. Organizátoři slibují překvapení v podobě unikátního nálezu.

"Na ty, kteří kostel navštívili v minulých letech, čeká poměrně velké překvapení," řekl David Blažek, předseda Sdružení přátel kostela sv.Petra a Pavla, které tuto vzácnou stavbu již několik let opravuje. "V loňském a letošním roce jsme díky sponzorským darům dost pokročili, takže kromě kompletní střechy, kterou jsme dokončili loni, právě pokládáme novou podlahu, máme nový zvon a připravuje se restaurování gotických maleb ze 13. století, které se najednou objevily, když do stavby před tím dlouho zatékalo," upřesnil. Původní kamennou podlahu rozkradli zloději v divokých 90.letech, kdy kostel zůstal několik let otevřený a nezajištěný. A celá památka vlastně přežila jen náhodou - na stavbu vydaly ještě předlistopadové orgány demoliční výměr, ale zbourat jej už nestihly. "Zaplať pánbůh," říká k tomu předseda sdružení, "představte si, že by osm století zničily bagry ze dvě směny, tak snadné to je." 

Program posledního červencového odpoledne začíná ve 14,00 hodin, pozvána je dechová kapela, pro děti je připraven táborák a špekáčky od výsluňského uzenáře, pro všechny pak občerstvení. Na místě budou přítomni i pracovníci archeologického ústavu a muzea, kteří zájemcům o historii a archeologické bádání podají odborný výklad. "Původně jsem slíbil velké překvapení, ale ona ta překvapení jsou vlastně hned dvě," slibuje Blažek, "to druhé bylo schováno pod podlahou, víc zatím prozradit opravdu nemůžu," dodává. 

Na místě se uskuteční malá bohoslužba, kdy ke shromáždění promluví kadaňský děkan R.D. Josef Čermák, na závěr zazní společná přímluvná modlitba v češtině a v němčině. "To je myslím důležitý moment, protože když se budeme jen obdivovat památkám, ale zapomeneme přitom, k čemu vlastně mají sloužit, něco moc důležitého chybí. Naši předkové totiž nestavěli kostely jako památky, ale jako místa, kde se setkává pozemské a nadpozemské," uvavírá organizátor připravované akce. 

Vstupné se vybírat nebude, ve Volyni současně probíhá i akce Dřevosochání, a tak akce slibuje přijemně strávené prázdninové odpoledne.

Foto: Z loňského žehnání zvonu ve Volyni. Autor: Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni.