e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Ve čtvrtek začíná v Teplicích Beethovenův hudební festival

publikováno: 21.5.2018, kategorie: Hudba, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Dvě desítky koncertů připravila Severočeská filharmonie Teplice pro milovníky klasické hudby v rámci 54. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena 2018. Hudba bude znít nejen v domovských Teplicích, ale v dalších městech Ústeckého kraje. Slavnostní zahájení pod taktovkou Petra Vronského se koná ve čtvrtek 24. května.

"V letošním ročníku pro Vás Severočeská filharmonie Teplice, jako pořadatel festivalu, připravila 20 koncertů, na kterých se představí vynikající sólisté a komorní soubory z více než 10 zemí celého světa," prozradil před zahájením festivalu ředitel Severočeské filharmonie Teplice Mgr. Roman Dietz. Pro filharmonii je navíc letošní festival o to významnější, že si připomíná 180 let od svého vzniku.

Úvodní koncert se odehraje v koncertním sále Domu kultury v Teplicích, ale v průběhu festivalu si budete moci hudbu vychutnat na řadě míst Ústeckého kraje od Klášterce nad Ohří přes Chomutov, Most, Teplice, Jimlín, Litoměřice, Osek, Velké Březno až po Děčín.

"Opět jsme se také rozhodli dát v rámci festivalu možnost mladé generaci, tentokrát na třech symfonických koncertech. Ve spolupráci s Konzervatoří Teplice doprovodí naše filharmonie v Teplicích a Děčíně nejlepší studenty této školy a laureátku klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte 2017, teprve osmiletou Kláru Gibišovou. Za zmínku jistě stojí i koncert melodramu, kde zazní Beethovenův Egmont a Schumannův Manfréd v podání předních herců pod vedením dirigenta Jiřího Petrdlíka nebo závěrečný koncert, kde Charles Olivieri-Munroe nastuduje koncertní provedení opery Petra Iljiče Čajkovského Evžen Oněgin," řekl k programu Roman Dietz.

"Posluchači, kteří preferují spíše komorní koncerty, budou mít možnost navštívit například koncert Vienna Sorokow String Quartet, Smetanova tria, Ensemble 18+, Czech Ensemble Baroque, Wihanova kvarteta, nebo vynikajících sólistů, jakými jsou Jiří Bárta, Martin Kasík, Kateřina Englichová či Vilém Veverka a řada dalších," doplňuje manažerka souboru Magdaléna Jenčíková. Festival bude pokračovat až do 21. června 2018.

Stejně jako v loňském roce vás celým festivalovým děním bude provázet Speciál, který pro vás připravuje magazín www.e-region.cz ve spolupráci s pořadatelem festivalu. Od dnešního dne ho najdete na stránce Beethovenův festival Teplice.