reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Architektura ve službách první republiky

publikováno: 21.1.2019, kategorie: Výstavy, autor: Eva Hladká

Sdílet: facebook twitter google+

Meziválečnou architekturu v Ústeckém kraji na třech desítkách zajímavých staveb představí nová výstava mosteckého muzea, připravená Národním památkovým ústavem v Ústí nad Labem. Vrací se tak ještě k loňskému výročí sta let od vzniku Československa. Vernisáž se koná ve čtvrtek 24. ledna v 17,00 hodin v budově muzea.

Výstava představuje na třiceti vybraných stavbách z Ústeckého kraje vývoj a směřování meziválečné architektury, které do značné míry ovlivnil rozpad rakouské monarchie. Vznik samostatné Československé republiky se časově kryje se změnou architektonického smýšlení, které lze v rámci stávajícího kraje spojovat s národní příslušností autorů nebo investorů jednotlivých staveb. Českým prostředím ovlivněná architektura reprezentující novou republiku pronikala do ryze německých oblastí Ústeckého kraje v omezené míře a téměř výhradně byla spojena se státními zakázkami.

Cílem státu bylo prostřednictvím stavebních akcí nastartovat ekonomiku, snížit nezaměstnanost a zmírnit dopad hospodářské a sociální krize, jež po konci války zasáhla ústecký region v nebývalé míře. Státem financované projekty se zaměřovaly zejména na rozvoj dopravní infrastruktury a inženýrských sítí, výstavbu veřejných institucí, zdravotnických zařízení, českých škol nebo sociálního bydlení. Během krátkých dvaceti let vznikla v Ústeckém kraji řada velmi hodnotných budov odkazujících na českou avantgardu, ale také stavby formované a inspirované německými kulturními centry, jakými byly Drážďany, Berlín, Mnichov či rakouská Vídeň.

Výstava v budově muzea v ulici Československé armády bude otevřena do 8. května 2019.

Foto: Funkcionalistický kostel farního sboru Českobratrské církve evangelické byl postaven v roce 1932 podle projektu lounského architekta Pavla Bareše.
Archív Národního památkového ústavu Ústí nad Labem.