e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Oslavte zimní slunovrat jako naši slovanští předci

publikováno: 20.12.2016, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Ve středu 21. prosince těsně před západem Slunce zaplane v archeoskanzenu v Březně očistná vatra na oslavu zimního slunovratu, zvaného též Kračún. Seznámit se můžetete s tajemnými tradicemi a obřady, kterými naši předci vítali zimu. Ve skanzenu můžete oslavit i Štědrý den, bude otevřeno od 12 hodin.

Zimní slunovrat nastene podle astrologů 21. prosince v 11,45 hodin. Oslava ve skanzenu Březno na Lounsku ale začne až se západem slunce, konkrétně v 16,00 hodin.

Co vás čeká? "Seznámíme vás s některými tradicemi a obřady, kterými staří Slované vítali příchod zimy, vložíme do ohně Badnik - posvátné poleno, za zvudků bubnů vzdáme hold bohům a předkům. Necháme kolovat Okřín - roh s medovinou a podělíme se Caltou - svátečním koláčem se zapečenou mincí. Skokem přes oheň můžet očistit svou duši i tělo," lákají pořadatelé z Archeskanzenu Březno u Loun. Kromě toho se můžet naučit i rozdělávat oheň pomocí křesadla a pazourku. Program potrvá do 18,00 hodin.

V sobotu 24. prosince si můžete také zpříjemnit čekání na Štědrý večer ve skanzenu ve Březně, kde bude od 12,00 do 15,00 hodin otevřeno. Čeká vás teplo ohně, vánoční koledy i svařené víno. Pořadatelé doporučují přinést na ochutnání cukroví a hudební nástroj.

Vstup na obě akce volný.

Foto: pixabay.com