e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Inspirativní výstava Lega se otevírá v Žatci

publikováno: 20.10.2015, kategorie: Pro děti, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve hlavně děti na výstavu stavebnice Lego – Svět kostiček, která začíná vernisáží ve čtvrtek 22. října od 17,00 hodin v Křížově vile. Výstavu pro muzeum připravil sběratel Ing. arch. Petr Šimr – Peesko, jehož sbírka obsahuje přes dva tisíce různých setů. Součástí výstavy bude i herna.

Své sběratelské vášni propadl až po studiu magisterského studia, po roce 2010. Svoji sbírku prezentoval již na několika místech naší republiky – např. v Berouně, ve Slavkově u Brna, Klášterci nad Ohří, Letohradu, Šluknově, atd. V současné době jeho sbírka čítá přes 2.110 setů tematicky zaměřených na kompletní tematické sbírky v období od konce 80. let po současnost, například Lego City, Trains - vlaky, Western, Creator, exkluzivní modulární domy, vlakové soupravy a vlastní tvorby , které dominují české lokomotivy například Brejlovec, Bardotka, vlakové soupravy a architektonická zakázková díla. Na výstavě v Žatci, která potrvá do 10. ledna 2016, uvidíte i vlastní tvorbu dalších vystavovatelů, jejichž díla jsou unikátní. 

A jak Lego přišlo na svět? 
Vznik společnosti LEGO se datuje již do roku 1932 a je nerozlučně spojen se jménem rodiny Godtfreda Kirka Christiansena. Jako malý si mohl hrát pouze s dřevěnými kostkami, které mu vyřezával jeho otec. V roce 1947 Godtfred prosadil, aby se stavebnice začala vyrábět ze snáze zpracovatelného plastu, a o deset let později se vyvinul systém v podobě, kterou v podstatě známe dnes. Od roku 1983, kdy vznikla LEGO Duplo kostka, pokrývá Lego stavebnicový systém prakticky celé rozpětí dětských let. Rodinný podnik sídlí v dánském Billundu na Jutském poloostrově, kde se nachází i první a nejoriginálnější Legoland. V roce 1990 se díky stavebnicím stala společnost LEGO Group jedním z 10 největších výrobců. LEGO v roce 2006 otevřela továrnu v Kladně a centrální sklad pro Evropu, který se nachází v Jirnách u Prahy.