e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Mosteckým muzeem se bude ozývat střelba

publikováno: 20.9.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Krása jako cíl je název nové výstavy v mosteckém muzeu, která dala téma letošní muzejní noci. Tím budou ostrostřelci a střelecké umění. V pátek 24. září si můžete přijít prohlédnout historické malované terče a zkusit si na jeden vystřelit.

Výstava Krása jako cíl je, která se otevře v pátek v 17,00 hodin, je zaměřena na malované terče, jak je známe z měšťanského prostředí 18. až začátku 20. století. "Ty jsou spojovány s fenoménem střeleckých spolků a městských ostrostřeleckých společností, které v tomto daném období tvořili součást spolkového života většiny středoevropských měst i městeček," říká kurátor výstavy Jiří Šlajsna. Návštěvníci uvidí terče ze sbírek muzeí v Ústeckém kraji, ale též střelecké trofeje, dekorace z porcelánu či skla, uniformou, aj. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy se bude konat 26. října.

Vernisáž výstavy Krása jako cíl bude součástí Mostecké muzejní noci, která bude také věnována ostrostřelcům a střeleckému umění. Návštěvníci muzejní noci shlédnou tradiční středověkou „střelbu ku ptáku“, mohou se zúčastnit slavnostní střelby na malovaný terč, či se seznámit s členy dnešních ostrostřeleckých společností. Za padesát korun je možné si zakoupit "čestnou ránu" z pušky ráže 6mm Flobertna na slavnostní malovaný terč. Vítěz si ho odnese a stane se Střeleckým králem muzejní noci. Muzejní noc se koná od 16,00 do 21,00 hodin.