e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vrch Raná oslaví sedmý ročník Slavností stepí

publikováno: 20.5.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Jana Bohuňková

Sdílet: facebook twitter google+

Pozorovat sysly, svézt se na koni, prohlédnout si stepní ptactvo či hmyz nebo si zasoutěžit v zábavných disciplínách – to je jen krátký výčet aktivit, které čekají na malé i velké návštěvníky 7. ročníku oblíbených Slavností stepí. Ty se konají na vrchu Raná u Loun v sobotu 26. května od 10,00 do 17,00 hodin.

Slavnosti stepí přezdívané "Akce mezi sysly" jsou určeny pro celé rodiny. „Chceme dětem i dospělým představit Ranou jako jedinečné místo, o které je třeba systematicky pečovat. Lounské stepi patří mezi přírodovědně nejcennější území u nás. Domov zde má celá řada vzácných druhů rostlin a živočichů, například v okolí vrchu Raná a blízkém letišti žije naše nejpočetnější kolonie syslů  - podle posledních odhadů přes je zde přes 800 jedinců," vysvětluje Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny, Správy CHKO České středohoří, která společně s obcí Raná akci pořádá.

„Snažíme se, aby u nás lidé našli poučení i zábavu a rádi se k nám vraceli. Stejně jako v uplynulých ročnících zajišťujeme také doprovodný hudební program a pro větší komfort návštěvníků kyvadlovou dopravu z Loun na Ranou a zpět,“ doplnil starosta obce Raná Jaroslav Veselý.

Bohatý přírodovědný program pomáhají hlavním pořadatelům zajišťovat i zájmové organizace z blízkého i vzdálenějšího okolí. „Také letos se návštěvníci mohou samozřejmě těšit na botanicko-zoologické exkurze po zdejší unikátní stepi. Dozvědí se, proč tato krajina potřebuje pravidelnou péči v podobě pastvy či kosení a vyřezávání náletů, kterou jsme v minulých letech zavedli díky projektu LIFE+,“ řekl Petr Kříž. „Mimo to máme připravené například ukázky ptactva, netopýrů, poznávání rostlin, povídání o lese a spoustu dalších zajímavých věcí,“ dodal. 

Součástí akce bude též prezentace dobrovolných strážců přírody, ukázky hospodářských zvířat, stříhání ovcí a zpracování ovčí vlny. Stejně jako v loňském roce se návštěvníci zapojí jako porotci do dětské výtvarné soutěže. 

Na Slavnosti stepí je možné se dopravit buď vlastním vozem, nebo využít kyvadlovou autobusovou dopravu (zastávky Louny - Žižkova, Dobroměřice, Lenešice - zámeček, Raná, Bělušice - vlaková stanice a zpět).