e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vychutnejte si jarní zámecký park v Klášterci nad Ohří

publikováno: 20.4.2018, kategorie: Turistika, autor: Vlasta Fišrová

Sdílet: facebook twitter google+

V zámeckém parku v Klášterci nad Ohří se pořád něco děje. Teprve před pár dny zde skončila největší prořezávka stromů od roku 2013, kdy bylo odborně ošetřeno několik desítek stromů. Teď už je park plný lučních květin i narcisů. Návštěvníkům slouží také nově natřené lavičky a budou se obnovovat tabulky, které označují vzácné dřeviny.

"Pokáceny bohužel musely být dva suché javory u zdi směrem od brány k zámeckému rybníku a u lapiny jasanolisté vedle cesty od hlavní brány k řece byla nainstalována vazba, aby se zabránilo jejímu rozlomení. U vzrostlého javoru mléče u Ohře za slepým ramenem řeky musela být stará vazba vyměněna za novou, neboť již docházelo k jejímu zarůstání. Dokončen je také řez tisových skupin, které je třeba udržovat v určené výšce, aby nedocházelo k zarůstání průhledů a cest. Tím je dokončena hlavní údržba keřových skupin, která průběžně probíhala v parku od loňského roku," říká Libor Kocáb z odboru místního hospodářství.

Do parku se již vrátily opravené a natřené lavičky a postupně je obnovována květinová výzdoba na záhonech kolem kašny. Na vytyčených naučných dendrologických okruzích v parku budou vyměněny poškozené nebo nečitelné cedule označující nejvýznamnější stromy. Návštěvníky určitě potěší, že jména stromů na nových cedulích jsou vyvedena větším písmem, takže budou snáze k přečtení.

Práce v parku zmíněnými činnostmi ani zdaleka nekončí, blíží se zahájení sezóny - sekání trávy, i letos bude pokračovat boj s křídlatkou, proběhne výchovná prořezávka nových výsadeb a o nátěrech zábradlí, opravách zdí a mnoha dalších pracích ani nemluvě. Věříme, že i letos si návštěvníci užijí nejen výjimečnost bohatého dendrologického sortimentu parku či krásu romantických zákoutí a výhledů na řeku, zámek a okolní krajinu, ale zejména v květnu a červnu pak bude stát za to i procházka kolem druhově bohatých luk tvořených směsí lučních květin a travin. Na těchto loukách můžete najít devaterníky, jahodníky, jestřábníky, různé druhy jetele, kontryhele, kopretiny, mateřídoušky, rozrazily, řebříčky, sedmikrásky a mnohé jiné rostliny doplněné typickými travinami (jílky, bojínky, lipnicemi, kostřavami, psinečky a podobně). Určitě také již nikoho nepřekvapí kontrast těchto květnatých luk s vysokými květinami a travinami a nakrátko sekaných trávníků, jehož cílem je vrátit anglickému parku jeho původní "divoký" ráz a roztříštit jednolitost udržovaných ploch. To vše a k tomu množství motýlů a ptáků navázaných na tyto louky a na celý park pak určitě potěší nejen botaniky, dendrology, ale i "obyčejné" milovníky krásné přírody.