e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Braňany nabídnou cyklistům moderní sportovní zázemí

publikováno: 20.2.2023, kategorie: Sport, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Ještě letos by se mělo začít stavět bikecentrum v Braňanech na Mostecku. Moderní sportoviště pro malé i velké cyklisty vznikne na okraji obce na bývalém tréninkovém hřišti fotbalistů. Obec chce na financování použít prostředky z tzv. ekomiliard, určených na zahlazování starých škod po těžbě, a také finance od Severočeských dolů a. s.

„Máme v Braňanech velkou základnu mladých cyklistů, jezdí po okolních kopcích a lesích a my jim chceme nabídnout kvalitní zázemí,“ říká místostarosta Braňan Lukáš Šťastný. V okolí zatím žádný podobný bikepark není, a tak předpokládá, že si ho najdou i turisté, mířící na nedaleké Jezero Most.

„Jádrem centra je asfaltový pumptrack, který lze využívat i pro skate, koloběžky, případně brusle. Složený je ze dvou okruhů – velkého a menšího. Jsou ale navržené tak, že i začátečník dokáže projet velký okruh, a i zkušený jezdec si může zajezdit na tom menším,“ vysvětluje autor projektu Michal Severa, který má za sebou kolem stovky podobných projektů. Další součástí areálu bude tzv. skill zóna s dřevěnými překážkami, které slouží ke zdokonalování technických dovedností a rovnováhy cyklistů, a také tři dráhy skoků pro různé výkonností úrovně. „Areál bude oplocený a pod kamerovým dohledem, ale návštěvníkům bude volně přístupný,“ doplňuje Lukáš Šťastný. Obec bude financovat další nezbytné vybavení jako je osvětlení či lavičky. „Využijeme na to prostředky na rozvoj obce, které jsme získali od Severočeských dolů,“ dodává místostarosta.

Braňany již mají připravený projekt, který zaplatily z vlastního rozpočtu, i stavební povolení a schválení dotace. V nejbližší době má Ministerstvo financí ČR vypsat výběrové řízení na zhotovitele a ještě letos na podzim by se mělo začít stavět. Bikepark je součástí plánu Ústeckého kraje na rozvoj cykloturistiky, který zahrnuje například chystaný pumptrack v Litvínově či bikecentrum a traily u jezera Milada.

Tím ale aktivity braňanských rozhodně nekončí. „Poslední dva roky jsme intenzivně pracovali na projektech a pro toto volební období máme připravené hned čtyři,“ říká starosta Petr Škanta. Kromě bikeparku již Braňany v programu ekomiliard požádaly o dotaci na revitalizaci sportoviště v centru obce, kde se pořádají největší braňanské akce jako například posvícení. Vzniknout zde má sportovně-odpočinkový areál s vlastním pódiem. Dalším připraveným projektem je výstavba náměstíčka na bývalé autobusové točně. „Vzniknou tu parkovací místa, zeleň, odpočívadla, součástí budou i dobíječky pro kola i auta. Chceme tak nabídnout zázemí turistům, kteří odtud míří po červené na vyhlídku, na vrch Kaňkov a dál na Kyselku v Bílině,“ vysvětluje Lukáš Šťastný. Revitalizace by se mělo dočkat také okolí obecního úřadu, kde má vzniknout menší park, pergola a prostor pro pódium na menší obecní akce.