reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Režisér Galin: představení pro děti děláme stejně jako pro dospělé, jen ještě o trochu lépe

publikováno: 19.12.2014, kategorie: Divadlo a film, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Novou pohádku Sněhová královna už viděly stovky dětí. Netradiční prvky v představení ale rozesmějí i dospěláky. „Víte, děti vám neodpustí vůbec nic. Tam, kde dospělí přejdou nějaké chyby nebo nepřesnosti, tak tam děti začínají reagovat okamžitě, v jejich případě vám prostě nic neprojde," říká režisér Docela velkého divadla Jurij Galin.

Pod jeho vedením vznikají veškerá představení litvínovského divadla a právě pohádky pro nejmenší tvoří významnou část repertoáru. Loni se premiérově na divadelních prknech představil fenomenální Ferda Mravenec a jeho parta z palouku. Nejenom dětem, ale i mnohým rodičům učarovaly kostýmy. Ty, podle návrhů výtvarníka Tomáše Kypty, vytvořil Roman Dobeš z Národního divadla v Praze. Ferda, beruška, škvoři, ploštice nebo cvrček – každý z nich měl kostým krásně barevný a do detailu propracovaný.

Teď je to nejnověji Sněhová královna, klasická pohádka Hanse Christiana Andersena, nicméně s autorskými úpravami dvojice Jana Galinová – Jan Turek. „H. Ch. Andersen je ojedinělý autor. Napsal pohádku, která není příliš veselá, ale v pojetí našeho divadla je zpestřena řadou nových a moc hezkých postaviček, které děti vždycky ocení. Takže ze mne sice mrazí, ale není to zase až tak zlé," říká k nové pohádce Andrea Traganová, která hraje postavu Sněhové královny. Na ty nejmladší čekají dále Káj, Gerda, ale také sob nebo panda. Ta sice do ledového království na první pohled nepatří, to ale autorům nevadilo. A tak zatímco děti obdivují barevné kostýmy, v hledišti se mnohokrát zasmějí i jejich rodiče.

„Když pracuji na hře, často si dělám poznámky ve stylu … dám tam tučňáky a uvidím, zda to projde. A zatím mi prochází spousta nápadu, děti jsou nadšené a smějí se i dospělí. A narážky na tučňáky pak ocení zejména ti, kteří mají  v oblibě cimrmanovský humor," vysvětluje dramaturgyně divadla a herečka Jana Galinová.

Při zpracování divadlo pokaždé dbá na scénické provedení. Hraje totiž na mnoha místech po celé republice. Tomu musí být přizpůsobeny jak dekorace, tak počet herců a další. „Když pak vše funguje, hlediště je plné dětí a ty v jednu chvíli ztichnou a vše vnímají, tak to je pro nás ten největší dar," dodává režisér Jurij Galin.