reklama Vánoce 2020
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Louskáček navodí vánoční atmosféru v kinech

publikováno: 19.12.2014, kategorie: Divadlo a film, autor: Lucie Rozmánková

Sdílet: facebook twitter google+

Na vánoční vlnu naladí rodiny s dětmi v neděli odpoledne ve čtrnácti kinech v Čechách i na Slovensku přímý přenos baletu Louskáček. Bude mezi nimi i teplické a lounské kino. Rozkošná baletní pohádka pro celou rodinu s Čajkovského hudbou je symbolem Vánoc po celém světě. V hlavních rolích uvidíme novou generaci Bolšoje - Annu Nikulinu a Denise Rodkina.

Balet na motivy noveleta E.T.A Hoffmanna je pohádkou o holčičce Marušce a jejím kouzelném vánočním dárku – louskáčku na ořechy, který se v její fantazii promění v krásného prince a společně putují královstvím vánočního stromu, kde přemůžou zlého Myšího krále.  

Verzi, kterou v přenosu uvidíme, rekonstruoval podle původní choreografie Maria Petipy současný ruský choreograf Jurij Grigorovič, který je mistrem ve znovuoživování tradičních Čajkovského baletů v jejich originální kráse a tradici ruského stylu.

V přenosu uvidíme klasické nastudování, typické pro Bolšoj balet. Choreografii vytvořil podle historického originálu Maria Petipy Jurij Grigorovič, který formoval styl Bolšoje po dlouhých úspěšných 30 let, kdy se Bolšoj těšil na výsluní největší celosvětové slávy. Diváky Národního divadla Praha může zajímat, že Grigorovič pro Národní divadlo před několika lety nastudoval velmi úspěšnou verzi baletu Raymonda.  

Projekt si získal srdce diváků po celém světě a hned po známých operních přenosech z Metropolitní opery je globálně druhý nejnavštěvovanější mezi přenosy do kin. Hlavní ingrediencí úspěchu projektu je nepřekonatelná interpretační bravura tanečnic Bolšoje (Jevgenie Obrazcová, Maria Alexandrová, nebo ukrajinská rodačka Světlana Zacharová). V mužské části souboru okouzlují diváky hvězdy jako Michail Lobukin, Ruslan Skvorcov, ale i historicky první americký tanečník v souboru, který přešel do Bolšoje z ABT David Hallberg. Letošní sezóna bude výjimečná také díky tomu, že budeme svědky zrodu nové nastupující generace tanečních hvězd, která poprvé dostane výraznou příležitost. Nebude mezi nimi chybět 22letá Olga Smirnova, o které se přes její věk otevřeně hovoří jako o hvězdě, která je "zářivým klenotem v koruně Bolšoje". 

Přímý přenos začíná v neděli 21. prosince v 15,45 hodin a vidět ho můžete v kině Svět Louny a Květen Teplice.