e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Advent v lounském muzeu: výstavy, dílny i trhy

publikováno: 19.11.2015, kategorie: Výstavy, autor: Ladislav Bába

Sdílet: facebook twitter google+

V listopadu se také v lounském oblastním muzeu připravují na advent a vánoční svátky. Od 24. listopadu budete mít možnost navštívit výstavu Betlémy rodiny Poncarovy, jejíž členové sbírají betlémy ze všech míst zeměkoule a z nejrůznějších materiálů. Od úterý 8. prosince bude přístupná výstava s názvem Rostlina vánoční. Následují přednášky, tvořivé dílny, vánoční trhy a šmodrchání lampiček Betlémského světla.

Ve čtvrtek 10. prosince je v plánu přednáška „Adventní a vánoční tematika v iluminovaných rukopisech“. Den poté, tedy v pátek 11. prosince, budou pro děti připraveny dvě tvořivé dílny  - Vánoční dílna a Rostlina vánoční. Sobota 19. prosince je vyhrazena pro velice populární Vánoční trhy v muzeu a téhož dne se zde bude také zhruba ve čtvrt na tři rozdávat Betlémské světlo.

V neděli 20. prosince se uskuteční zajímavá akce Šmodrchání lampiček a pro upřesnění - šmodrchání lampiček je pobídka k setkání kurýrů Betlémského světla a vstřícných lidí, kteří světlu na jeho cestě k lidem nezištně pomáhají. Přisednout může kdokoliv z příchozích, sám, s ratolestí, s přáteli. Můžete třeba jen chvilku posedět, odpočinout si ve vánočním shonu. Můžete se na cokoliv ohledně Betlémského světla vyptat a třeba si i domluvit přinesení plaménku do místa bydliště nebo na práh svého domova. Můžete zkusit přistrojit zavařovací sklínku provázkem, stužkou, korálky, uchem z bezu, ... a "ušmodrchat" tak lampičku pro Betlémské světlo. Lampičku si může odnést a letos i s plaménkem z Betléma. Sklínky, papírový provázek a pár drobností bude na místě. Samozřejmě si lidé mohou přinést své krášlení, svou sklínku od zamilované marmelády.

A ještě jedna důležitá informace - v Oblastní muzeu v Lounech bude otevřeno také na Štědrý den 24. prosince. 

Foto: Betlém ze sbírky rodiny Poncarovy.