reklama Adventní a vánoční Speciál 2022
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vejprtská dráha slaví výročí a pošta vydává razítko

publikováno: 19.7.2022, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Železniční dráha z Chomutova do Vejprt v Krušných horách letos slaví 150 let své existence. Provoz horské tratě, která se šplhá až do nadmořské výšky kolem 900 metrů, byl zahájen 1. srpna roku 1872. Po trati se dodnes můžete svézt. Výročí nyní připomíná také česká pošta příležitostným razítkem.

Stejně jako v případě dalších tratí byla hlavním důvodem výstavby železnice doprava uhlí do Saska. Záměrem bylo propojit přes Vejprty saské město Chemnitz a Chomutov. Stavba technicky náročné tratě začla roku 1869 a po třech letech bylo hotovo. Ve druhé půli 20. století význam trati upadal a přerušeno bylo i spojení do Německa. Některé nádraží budovy zcela zchátraly a zbořeno bylo nakonec i výstavné vejprtské nádraží.

Aktuálně provozuje na trati Doprava Ústeckého kraje turistickou linku T7, která vozí návštěvníky o víkendech z Chomutova přes Vejprty až do saského Cranzahlu. Vypraveny jsou za den tři soupravy a vlak jezdí od dubna do 2. října. Společnost Loko-motiv pak na trati provozuje historické cyklovlaky, které jezdí z Klášterce nad Ohří, Kadaně a Chomutova. Svézt se můžete 23. a 30. července nebo 6., 13. a 21. srpna.

Česká pošta vydává ke 150. výročí vejprtské dráhy příležitostné poštovní razítko. Motivem razítka je stylizovaná staniční budova Kovářská spolu s otevřeným nákladním vozem. Historické nádraží z doby zahájení provozu dráhy je v současnosti rekonstruováno díky občanské angažovanosti. Autorem razítka, vyrobeno na návrh Krušnohorských novin, je Pavel Sivko. Získat ho můžete na poště ve Vejprtech do 1. srpna.