e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 21. až 23. července

publikováno: 19.7.2017, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Tento víkend vás vytáhneme do turisticky méně profláknutých míst na zajímavé akce – třeba na Noc světel v Libyni, festival ve Vroutku, rytířské slavnosti ve Vysočanech, pouť v Cítolibech nebo do mlýna v Brlohu.

Noc světel
Kostel svatého Jiljí v Libyni u Lubence ožije v sobotu 22. července večer Nocí světel. Od 21,00 hodin vás čeká oblíbený noční koncert při svíčkách v podání sester Pavlíkových a jejich hostů a také videomaping Filipa Vincůrka. Vstupné dobrovolné na záchranu kostela. Více o kostele se dočtete zde.

Jakubské léto
V areálu Myslivny ve Vroutku na Podbořansku se o víkendu koná 14. ročník festivalu Jakubské léto. V pátek večer od 18,00 hodin zahrají kapely Full time, Manual a Stará škola. V sobotu od 11,00 hodin bude v kostele svatého Jakuba Většího představena kniha o Vroutku. V Myslivně pak od 14,00 hodin pokračuje hudební festival s kapelami Country Průvan, Maxíci, Argema, Petrem Kolářem a na závěr kapelou Fajn. Koncerty doplní program pro děti, občerstvení, ohnivá show a pouťové atrakce.

Rytířské slavnosti
O víkendu 22. a 23. července se ve Vysočanech u Chomutova budou konat rytířské slavnosti, které vás přenesou do středověku. Chybět v něm nebude dobové tržiště a vojenský tábor, turnaj na koních, historická řemesla, ochutnávky, střelba z luku a kuše, kejklíři i hudební a taneční vystoupení.  Vstup je zdarma, můžete si ale rezervovat vstupenku na tribuně na hlavní program za 70 Kč na e-mailu info@centrumfilmu.cz. V sobotu začíná program v 10,00 hodin a hlavní vystoupení budou od 10,45 a 15,30 hodin, v neděli se začíná o půl hodiny dříve a program končí po poledni.

Cítolibská pouť 
Po celý víkend bude obec Cítoliby na Lounsku slavit Svatojakubskou pouť. Předzvěstí pouti bude kromě pouťových atrakcí a stánků také páteční koncert v dělnickém domě Čas Waldu neodnes. Hlavní program proběhne v sobotu 22. července odpoledne. Hrát budou kapely Rakovanka, Kamelot Revival, Martin Maxa, Milan Pitkin a večer vše zakončí ohňostroj. Na faře si můžete prohlédnout výstavu o historii podnikání v Cítolibech a expozici slavných rodáků. V neděli ve 14,00 hodin můžete vyrazit na komentovanou prohlídku památek v obci, v 16,00 hodin začíná mše a poté varhanní koncert M. Šestákové v kostele.

Žatecké sochání
V sobotu 22. července pořádá Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci již druhou výtvarnou dílnu pod širým nebem. Opět budeme pracovat s Ytongem, což je materiál poměrně měkký a lehce tvarovatelný s pomocí základních kutilských nástrojů. Navíc bude přítomen zkušený kameník, který rád poradí či pomůže. Probuďte v sobě sochaře a odneste si jedinečné umělecké dílko. Podrobnosti se dozvíte v článku Žatecké sochání podruhé aneb co se dá vyrobit z tvárnic

Večerní jízdy zooparkem
I tento víkend si můžete v pátek a sobotu užít projížďky večerním chomutovským zooparkem. Safari Expres bude jezdit vždy ve 20,15 od zastávky před restaurací Tajga (vchod od Kamencového jezera). Jízdné pro dospělé je 80 Kč, pro děti 50 Kč. O tom, zda skutečně safari jezdí, se informujte na tel. 474 629 917.

Prohlídky ve mlýně
Jak se mlelo obilí se můžete názorně dozvědět v neděli 23. července ve Vernerově mlýně v Brlohu na Lounsku. Prohlídka zdejšího historického mlýna ze 17. století a muzea mlynářství bude totiž obohacena o ukázku chodu mlýnských strojů. Prohlídka začíná ve 14,00 hodin. Další rozšířené prohlídky se budou konat poslední červencový víkend, kdy se můžete podívat na pečení v mlýnské pekárně.

Odpoledne na statku
Zajímavé letní odpoledne přinese další z pořadů série Hudba ve Smolnici, kterou pořádá Spolek svatého Bartoloměje. V budově historického statku čp. 4 ve Smolnici na Lounsku se můžete zaposlouchat v sobotu 22. července do hudby Jaroslava Ježka v podání klavíristy Igora Tausingera. Ale také do zajímavých slov Václava Cílka, geologa, klimatologa a spisovatele, a Pavla Boliny na téma Staré cesty v krajině. Začátek v 16,00 hodin. Vstupné dobrovolné.

Kinematograf na zámku
Kinematograf Bratří Čadíků dorazí v pátek 21. července na zámek Nový hrad v Jimlíně na Lounsku. V pátek po setmění vás čeká komedie Teorie tygra, v sobotu romantický film Všechno nebo nic, v neděli pohádka Řachanda a v pondělí 24. 7. pak dokument Trabantem do posledního dechu. Tomu bude předcházet filmová báseň režiséra Jaromíra Malého o Poohří Krajina mého srdce. 

Dostihy
Netradičně v pátek 21. července od 11,00 hodin přivítá Hipodrom Most historicky první dostihový den se francouzské sázkové společností PMU, která bude vůbec poprvé přijímat sázky na dostihy v Mostě a celkově podruhé v celé České republice. Jednotné vstupné na tento den 50 Kč.

Festival čajových nadšenců
U příležitosti desátého výročí založení čajovny Kašmír se v Kadani koná v sobotu 22. července první ročník Festivalu čajových nadšenců. Součástí akce bude bohatý kulturní program, stánek s občerstvením s nevšedními dobrotami, výstava historického čajového nádobí v čajovně Kašmír a fotografie s informacemi o čaji na výstavní ploše Studentského náměstí. V rámci festivalu proběhne i soutěž čajových amaterů-nadšenců. Vstup zdarma.

Vycházka k Želině
Na komentovanou procházku k přírodní památce Želinský meandr se můžete vydat v sobotu 22. července z Kadaně. Prohlédnete si unikátní údolí se zajímavými rostlinami, živočichy a geomorfologií. Sraz v 10,00 hodin na náměstí u morového sloupu. 

Letní wokshopy
První prázdninový víkend mohli návštěvníci chomutovského skanzenu Stará Ves využít workshop pro začínající malíře. Skanzen se stane rájem malířů ještě po dvě červencové a dvě srpnové soboty. Zázemí černé kuchyně pak využijí účastníci kuchařských workshopů. V sobotu 22. července vás čeká malování do škrobové emulze a v neděli vaření z brambor. Podrobnosti v článku Skanzen Stará Ves zve na letní workshopy malování a vaření.

Opera v Teplicích
V Teplicích se letos opět konají hudební kurzy Evropské hudební akademie. Výsledná operní představení jsou k vidění v Krušnohorském divadle. V neděli 23. července od 17,00 hodin můžete shlédnout Rossiniho Lazebníka Sevillského.

Krušnoman cross triathlon 
V Mostě se v neděli 23. července koná závod v plavání, MTB a běhu Krušnoman Cross Triathlon. Závodu se zúčastní se i Helena Erbenová, mistryně světa v zimním i terénním triatlonu, bývalá reprezentantka v běhu na lyžích a Jan Francke, triatlonista a polární běžec. Závod classic jako Mistrovství ČR startuje ve 12,00 hodin, sprint na 0,4 km plavání, 16 km MTB a 3 km běhu ve 13,30 hodin. Závody pro děti na symbolické vzdálenosti se konají již v 9,30 hodin. Přihlášky na krusnoman.com.cz

Setkání kluzáků
Aeroklub Raná u Loun pořádá od soboty 22. do soboty 29. července evropské setkání historických kluzáků Vintage Glider Club Randevous, kterého se zúčastní na 60 historických větroňů z celé Evropy. Tato akce je určena jak pro majitele historických kluzáků, tak i pro širokou veřejnost, která se může podívat, jak létají tyto pečlivě udržované skvosty.

Brigáda ve skanzenu
Přestavba tzv. Dlouhého domu v archeoskanzenu Březno u Loun pokračuje i tento víkend. Pokud chcete pomoci s opravou experimentálního historického domu můžete přijít o víkendu na odkorňování dřeva. K dispozici je vám kromě práci i ohniště na opékání, pro děti koupání v řece, spaní ve stanu nebo pod širákem. Otevřeno od 9,00 do 17,00 hodin.

Hudba v chrámu
V Panenském Týnci v prostoru magického nedostavěného chrámu se uskuteční v sobotu 22. července festival s podivným názvem "Retejn Multy - Kulty fest". Hrát budou například FreeBirds, Harfa Kataríny Ševčíkové, Gorily v Mlze, Brigita a Štěpán s kapelou, Refreš a další. Začátek od 12,30 hodin. Vstupné 250 Kč, děti v doprovodu rodičů zdarma.

Další tipy můžete vyhledávat pomocí Kalendáře akcí

Foto: Spolek na záchranu kostela svatého Jiljí v Libyni.