e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Cínoví vojáčci defilují na zámku Duchcov

publikováno: 19.6.2017, kategorie: Výstavy, autor: Marian Hochel

Sdílet: facebook twitter google+

Výstava cínových vojáčků ze sbírek soukromého sběratele, majitele jedné z největších sbírek nás, nabízí v prostorách Galerie Giacomo na zámku Duchcov doposud nevídané defilé uniforem a vojenské techniky od starověku až do 20. století. Můžete se těšit na stovky vojáčků různých velikostí a provedení, instalovaných do poutavých kompozic a dioramat, inspirovaných téměř všemi historickými epochami a největšími válečnými konflikty v dějinách.

Vaší pozornosti určitě neuniknou křižáčtí rytíři, mameluci, kozáci, mušketýři, ale i konkrétní historické osobnosti – athénský politik a vojevůdce Aristeidés či spartský princ Pausaniás, účastníci řecko-perských válek z 5. století před n. l., makedonský dobyvatel Alexandr Veliký z 3. století před n. l., francouzský císař Napoleon I. (1769–1821) a řada dalších věhlasných vojevůdců. Výstavu doprovází obrazová dokumentace a řada trojrozměrných doplňků.

Současná výstava Cínový vojáček na pochodu! je pokračováním velmi úspěšného výstavního projektu Příběh cínového vojáčka, který se v prostorách duchcovské zámecké galerie konal v roce 2011 a těšil se velkému zájmu malých i velkých návštěvníků. Od té doby však uplynulo již dlouhých šest let a sbírka soukromého sběratele z Duchcova, který vojáčky na výstavu zapůjčil, se rozrostla do nevídaných rozměrů. Cínový vojáček se tak vrací na duchcovský zámek a prostory zámecké galerie jsou opět v obležení – tentokrát mnoha nováčky, kteří se dočkali vystavení vůbec poprvé.

Instalace je dílem zanícení sběratele, který se rozhodl podělit o svou radost z prezentované sbírky s vámi. Snad uprostřed vojenských pozic a ležení, mezi šiky a liniemi, zahlédnete i ten pomyslný kus cínu v podobě srdce z příběhu o cínovém vojáčkovi Hanse Christiana Andersena, které vás zavede za statečností a dobrodružstvím, zároveň však upozorní na příkoří a hrůzy války.

V průběhu výstavy se v sobotu 29. července bude konat i Mezinárodní modelářský festival Dux - Duchcov 2017 s výstavou modelů v konírně zámku Duchcov. Výstava potrvá do 3. září.

Další informace o zámku najdete zde.