reklama Adventní a vánoční Speciál 2022
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Mostecká ZŠ Okružní slaví úspěch v soutěži lego robotů

publikováno: 19.5.2022, kategorie: Vzdělávání, autor: Ondřej Černý

Sdílet: facebook twitter google+

Osmáci z mostecké Základní školy v Okružní jsou výborní konstruktéři a programátoři robotů. Tedy pokud k jejich stavbě mají k dispozici lego. Podařilo se jim totiž získat čtvrté a páté místo v letošním ročníku prestižní Robosoutěže pořádané Fakultou elektrotechniky ČVUT Praha. ZŠ Okružní se tak stala v této soutěži jednou z nejúspěšnějších škol v Česku.

V Robosoutěži musí žákovské a studentské týmy prokázat schopnost nejen vytvořit ze stavebnice lego robota, ale také ho naprogramovat tak, aby zvládal speciálně zadaný úkol. Letos to byl „přechod horského hřebenu“. Robot uměl najít vjezd na nakloněnou rovinu, vyjel po ní vzhůru, projel se po hřebenu a libovolnou cestou sjel na druhou stranu hory, kde se zastavil v cílovém poli.

„Naší strategií bylo postavit robota, který hlavně dokáže bezpečně zdolat horu. Tedy vyjet po šikmině a pak sjet buď po stupních hory, nebo další šikmině, dolů. Zároveň uměl po přejetí hory dojet na vyznačené cílové pole,“ popsal fungování svého stroje Petr Šic, kapitán jednoho ze dvou školních týmů.

„Podařilo se nám postavit robota, který sice nebyl extrémně chytrý, za to dokázal svou práci poměrně solidně a přesně zvládat na různých trasách. Díky tomu jsme dokázali překonávat soupeře až do semifinále našeho soutěžního dne,“ doplnila Kateřina Kuželová z druhého týmu.

Na Robosoutěž se osmáci připravovali déle než měsíc jak ve výuce, tak ve volném čase. Trénink na soutěžním stole jim umožnila SSŠMEP Most. Ve třech soutěžních dnech se Robosoutěže 2022 účastnilo devadesát týmů ze základních škol, odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a specializovaných kroužků z celé ČR. Atmosféru robotického klání a výkony mladých konstruktérů ze ZŠ Okružní můžete poznat v tomto videu