e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Progres 2 opět zahraje v Žatci

publikováno: 19.3.2015, kategorie: Hudba, autor: Jiří Navrátil

Sdílet: facebook twitter google+

Jedním z hudebních návratů letošního jara v Žatci bude Progres 2. Těmto brněnským artrockovým veteránům a jejich odnožím Futurum a Bronz, patřil celý jeden večer Dočesné 2011, kdy předvedli i ukázku ze slavného audiovizuálního projektu Dialog s vesmírem. 26. března opět zahrají, po třicetičtyřech letech, v budově Městského divadla, ve kterém měli návštěvníci v roce 1981 možnost shlédnout tehdy šokující koncertní a scénickou podobu Třetí knihy džunglí.

Letos sice žádný podobný koncepční projekt nenabízí, ale i tak mají z čeho vybírat. Progres 2 se objevili na československé hudební scéně už v roce 1968 zásluhou už tehdy známých muzikantů Pavla Váněho a Zdeňka Kluky pod názvem Progress Organisation. Anglický, ale v překladu docela provokativní název. Dík tehdejším politickým souvislostem vydrželi jen do roku 1971, ale i tak stihli odehrát několik desítek koncertů a vydat jednu EP a LP desku Barnodaj. Ta mimochodem dostala prestižní ocenění kritiků časopisu Melodie - deska roku.

Kapela sice nevystupovala, ale přece se jí povedlo pod názvem Barnodaj vydat monotematickou desku inspirovanou Kiplingovou Knihou džunglí - Mauglí. Když deska v roce 1979 vyšla, kapela už pod názvem Progres 2 jezdila s prvním audiovizuálním projektem u nás - Dialog s vesmírem. Do hudby byly promítány projekce a krátké filmy související s textem a dějem. Muzikanti vystupovali v kostýmech. Dialog s vesmírem byl monotematický sci-fi projekt o člověku, jež hledá ve vesmíru únik z odlidštěné společnosti. Dialog s vesmírem patří neodmyslitelně do historie českého rocku, ale zároveň to není nic, na co by padal prach. Téma odlidštěnosti moderní doby je samo o sobě nadčasové. A to v roce 1980 nikdo netušil, jak aktuální bude za 30 let pojem "v zajetí počítačů" (název úvodní instrumentálky Dialogu s vesmírem). 

Počátkem osmdesátých let následovala ještě Třetí kniha džunglí. Na pozadí džungle a města byl vytvořen konflikt člověka s odlidštěnou civilizací. To už ale nebyl členem Pavel Váně, odeševší mj. kvůli neshodám o tom, zda dalším projektem má být opět inspirován Kiplingem jako Mauglí. Následovaly další projekty, desky, herní pauzy, další změny názvů a obsazení (z Progresu Progres - Pokrok později opět Progres 2), ale nic už nepřekonalo věhlas prvních čtyř desek a dvou audiovizuálních projektů.

U příležitosti koncertu legend Comeback II. se kapela opět „rozjela“. Od té doby zatím Progres funguje nepřetržitě. Na stránkách kapely lze najít kompletní přehled jejich činnosti od založení do roku 2013. Z členů Progresu už stačil vejít Roman Dragoun do Beatové síně slávy Radia Beat, a letos je mezi desítkou kandidátů Progres 2 jako kapela. 

Písně Progresu i po letech mají pořád svou původní energii a svá poselství, i díky nadčasovosti témat a skladatelské invenci. Koncertní provedení pak dává písničkám ještě cosi navíc. Nechme se tedy překvapit, co si pro nás Progres 2 připraví tentokrát. Na slyšenou s Progresem v Městském divadle Žatec ve čtvrtek 26. března od 19,00 hodin.