e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Fenomén kolonií na severu Čech představí výstava a přednášky v Mostě

publikováno: 19.2.2016, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Fenomén zaměstnaneckých kolonií, stavěných na severu Čech na začátku minulého století, z nichž některé stojí dodnes, představí příští týden v mosteckém muzeum nový výstava. Připravili ji autoři z ústeckého Národního památkového ústavu, kteří přijdou do Mostu také na dvě přednášky. Vernisáž se koná v úterý 23. února.

Výstava „Zaměstnanecké kolonie 1900-1938 – sociální bydlení v severních Čechách“ je jedním z výstupů obsáhlého výzkumného záměru Průzkum a prezentace architektury 19. a 20. století. Jejími autory jsou pracovníci ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu Mgr. Marta Pavlíková, Mgr. Jiří Bureš a Mgr. Alena Sellnerová, kteří také o tomto fenoménu vydali knihu.

"Na bezmála třiceti panelech je zachycen vývoj zaměstnaneckého bydlení od poloviny 19. století. Největší pozornost je věnována meziválečné výstavbě a snahám o řešení bytové krize. Právě v silně industrializované oblasti Mostecké uhelné pánve a jejím nejbližším okolí vznikly v první třetině 20. století vysoce kvalitní ukázky architektury zaměstnaneckého bydlení. Ať už je to kolonie domků železničních zaměstnanců v Lounech od Jana Kotěry, nebo sídliště závodů Weinmann ve Světci navržené Rudolphem Otto Salvisbergem. V rámci státní akce na zmírnění bytové krize byly prostřednictvím Ministerstva veřejných prací budovány státní hornické kolonie - např. v Duchcově, Ervěnicích, Komořanech nebo Horním Litvínově. Na jejich vzniku se podíleli architekti Jindřich Freiwald, Emil Králíček nebo František Albert Libra, jehož funkcionalistické hornické domy vývoj zaměstnaneckého bydlení ve sledovaném období završují," prozradila k výstavě Blanka Brandová z mosteckého Oblastního muzea.

"Výstavu doplňuje soubor prostorových modelů obytných kolonií v Lounech, Kopistech a Louce u Litvínova. Prezentovány jsou také předměty denní potřeby z hornických domácností nebo ukázky domovních řádů," dodává Brandová.

Slavnostní zahájení se uskuteční v úterý 23. února 2016 v 17,00 hodin v hlavní budově Oblastního muzea v Mostě a výstava bude přístupná do 29. května. Do Mostu přijedou o zaměstnaneckých koloniích přednášet i autoři výstavy, 8. března od 17,00 hodin Mgr. Jiří Bureš, který bude hovořit na téma Fenomén kolonie - architektura a každodennost. 12. dubna pak Mgr. Marta Pavlíková představí státní hornické kolonie z let 1918 až 1938, začátek také v 17,00 hodin.