reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Týmy školáků mapují region

publikováno: 19.1.2012, kategorie: Vzdělávání, autor: Luděk Svoboda

Sdílet: facebook twitter google+

Potkáváte v ulicích skupinky školáků? Nedivte se. Jsou to týmy, které pracují na projektu KOLUMBUS – Poklady kolem nás a v nás. Školáci pomocí turistických GPS a zcela nového výukového programu mapují region. Pátrají po historii, lidských osudech nebo přírodních zajímavostech. Informace pak sami zanášejí na speciální internetový portál.

Je to naprosto jedinečná příležitost, jak děti pro něco nadchnout, dostat je ven do přírody a zároveň prohloubit jejich znalosti, říká učitelka Klára Cíglová ze Základní školy v Měcholupech. Do projektu se škola zapojila společně s dalšími dvanácti z celého Ústeckého kraje. „Museli jsme se naučit ovládat GPS přístroj a portál Kolumbus, ale zvládli jsme to dobře. Děti to opravdu baví. V rámci výuky vyhledáváme zajímavosti, přemýšlíme o tom, co bychom mohli zmapovat nejen pro sebe, ale i pro další skupiny. Už několikrát jsme byli v terénu a zpracované informace vložili do speciálních schránek. Když se podíváte do mapy portálu a pak k nám přijedete, můžete si zkusit něco najít“, doplňuje její kolegyně Michaela Mandová, která se projektu věnuje s další skupinou.

Projekt je založen na principech zážitkové pedagogiky. Školáci sami pátrají po zajímavostech v jejich okolí, které ale zároveň korespondují s tím, co se učí ve škole. Využívají k tomu přírodopis, zeměpis nebo dějepis, ale také speciálně vytvořené volitelné předměty „Projekt začal v lednu 2011. Zhruba půl roku trvala příprava metodiky pro školáky i učitele a vznik internetového portálu, který je určen speciálně pro potřeby školáků a který najdete na adrese www.projekt-kolumbus.cz“, vysvětluje za realizační tým Magdaléna Jenčíková.

Týmy školáků ze druhých stupňů ZŠ pracují ve školních třídách, kde sbírají a třídí informace, rozhodují se  o tom, co připraví pro své spolužáky. Tomu pak dají hmotnou podobu – vyrobí poklad a ten schovají někde v terénu. Pojetím může projekt připomínat celosvětovou hru Geocaching. V případě projektu Kolumbus ale jde především o to, aby školáci sami vyhledávali zajímavosti a vlastní aktivitou tak doplňovali informace, které chybějí i ve školních osnovách. Zdokonalí si svoje schopnosti práce s novými technologiemi, naučí se spolupracovat v týmu a nakonec i více poznají svůj region a kraj.

Do projektu se zapojilo celkem 13 základních škol – z Děčína, Ústí nad Labem, Lovosic, z Mostu, Litvínova, Měcholup, Hamru a z Meziboří. Všechny týmy teď čeká důležitý úkol. Vybrat svůj nejpovedenější bod a ten přihlásit do soutěže Kolumbovo vejce.  „O vítězi rozhodne porota letos na jaře, ti nejlepší se mohou těšit na zajímavé ceny“, říká na závěr koordinátorka vzdělávání Magdaléna Jenčíková.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.