reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Betlémské světlo 2009 na Mostecku

publikováno: 18.12.2009, kategorie: Tipy na víkend, autor: Michal Tarant

Sdílet: facebook twitter google+

Jako každý rok přivezou skauti i letos do Česka vánoční plamínek Betlémského světla. Lidé si jej mohou převzít od soboty 19. prosince, kdy ho budou skauti rozvážet do všech koutů ČR. Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Vlakem ho rozvážejí po republice, aby se dostal do co nejvíce domácností.

Plamen k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají 12. prosince skautským delegacím z celé Evropy.

V pátek 18. prosince v 15:00 v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha plamen převezmou od skautů J. E. kardinál Miloslav Vlk, manželka prezidenta Livia Klausová, druhý místopředseda Ekumenické rady církví Dušan Hejbal, výkonný ředitel Českého rozhlasu Josef Havel a starosta skautů Josef Výprachtický.

Mostečtí skauti zajišťují vlaky rozvoz Betlémského světla v celém podkrušnohoří. Vlakem R 610 Karlex přivezou do Mostu světlo již v sobotu 19. prosince v 13:32. Následně se o Betlémské světlo a jeho uchovávání budou v Mostě starat čtyři strážci. Jejich jediným úkolem bude zajistit, aby světlo do Vánoc nezhaslo a aby si jej mohli převzít stovky lidí v našem regionu.

V Mostě si pro Betlémské světlo můžete přijít na 1.náměstí k Vánočnímu stromu:
• v úterý 23. 12. od 16:00 do 18:00
• ve středu 24. 12. od 13:00 do 15:00

Na Mostecku si můžete Betlémské světlo vyzvednout na těchto místech:
• Blažim – u kostela v 15:15
• Litvínov – nám. Míru u Vánočního stromu od 16:00 do 18:00
• Lom – u Obecního úřadu v 16:15
• Osek – Infocentrum v klášteře v 16:45
• Meziboří – Městský úřad v 17:30
• Klíny – u Obecního úřadu v 18:15
• Hora svaté Kateřiny – Obecní úřad v 19:15
• Lesná – Horský hotel Lesná ve 20:00

Mostečtí skauti již šestým rokem přivážejí Betlémské světlo také do Saska. Boří tak pomyslné hranice a spojují lidi na obou stranách Krušných hor.

Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednou, stejně jako různé doprovodné akce a bližší informace budou průběžně zveřejňovány na www.skauting.cz/svetylko.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě tento symbol můžeme o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty jejich starosta Josef Výprachtický.

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již podvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté třetí výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.