e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Ústí nad Labem začal Festival Sudety

publikováno: 18.10.2017, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Milan Fred Pištěk

Sdílet: facebook twitter google+

Dnes již tradiční festival tentokrát poněkud netradičně a prakticky kontinuálně vplul do svého 9. ročníku hned několika počiny po celém kraji. Jeho hlavní program začal v pondělí v Ústí nad Labem otevřením výstavy Lidé severního Polabí a bude pokračovat až do prosince. Festival má podtitul Příběhem lidem, o lidech.

do 1. 12. Lidé severního Polabí - Milan Bouška - Fotografie - výstava mapující nejen současný život lidí ze Severního Polabí - Galerie Suterén (Palachova 1748/7).

čtvrtek 19. 10. 17,00 hodin - Král ironie - vzpomínkový literárně-hudební večer věnovaný legendárnímu písničkáři českého undergroundu - Karlu Charlie Soukupovi - provází František Stárek ‘Čuňas’ - laureát Ceny Paměti národa 2012 a Luděk Marks - literární kritik a redaktor, představitel nejmladší básnické generace undergroundu - Muzeum města Ústí nad Labem (Masarykova 1000/3).

čtvrtek 16. listopadu 19,00 hodin - Na tři akordy #5 - Hudba Sudet - další z koncertů undergroundových umělců uctívajících odkaz lidového básníka a písničkáře Krušnohoří Antona Günthera (s výstavou): Našrot, Rose Means Rose, Tom 77, Čistírna pokaždé jinak, Boring, The Peacemakers, Konec Konců, Bez šance, Anton G (acoustic), The Oťas ad. - sál skorotické hospody Pod Kaštany (Do Vrchu 29, 403 40 Ústí n. L.)

neděle 26. listopadu 8,35 hodin - Sudetnská procházka - z Tisé (Tyssa) do Libouchce (Königswald) nejen po zaniklé Manzerově stezce (Manzerweg) přes Havraní (Rabenhaus) k Botschově kapli a na Sněžník (Schneeberg), vše doplněno fundovaným i vzrušujícím výkladem zapáleného sudetského vlastence a archiváře Mgr. Petra Karlíčka, Ph.D., vede Milan ‘Pekky’ Bouška.

pátek 22. prosince 19,00 hodin - Vlast je španělská vesnice. From Ústí with love - Premiéra - Příběhy lidí, jež v Ústí potkává německá novinářka Alice, pátrající po stopách sudetského dětství svého nedávno zesnulého dědečka. (Post)moderní berlínská popová pohádka se pojí s dokumentárními portréty a archivním historickým materiálem. Instalace kriticky zkoumá pojmy ‘vlast’ a ‘domov’. Spolu s publikem se pokouší vytvořit utopii sounáležitosti, jež je sebeironická a solidární, flexibilní a zároveň útulná! Režie: Vanessa Emde, hrají: Nataša Gáčová, Tereza Štěpánek Chytilová, Jiří Černý, Nils Malten, výprava: Jan Štěpánek, dramaturgie: Veronika Kyrianová - Veřejný sál Hraničář (Prokopa Diviše 1812/7, 400 01 Ústí nad Labem).

Festival se sudetskou tématikou pořádá spolek Ústecká kulturní platforma 98. Kompletní program je k nahlédnutí na stránkách www.ukp98.cz/sudety, hlavní program na festivalsudety.cz/rocnik/2017.

Foto: Festival Sudety.