e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum vystaví sbírku minerálů z Krušných hor a středohoří

publikováno: 18.9.2023, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Klímová

Sdílet: facebook twitter google+

Mostecký mineralog a geolog Ing. Ladislav Blaha sbíral minerály od dětství. Byl jedním z posledních sběratelů minerálů, který sbíral nerosty jen pro vlastní potěšení, a to především v regionu Českého středohoří a Krušných hor. Jeho sbírku teď představí mostecké muzeum. Otevře se ve čtvrtek 21. září.

V roce 2021 po smrti Ladislava Blahy nabídla paní Dana Blahová Oblastnímu muzeu a galerii v Mostě mineralogickou sbírku, knihy, skripta a různé předměty s hornickou tématikou, které shromáždil její manžel. Postupně v roce 2021 a v roce následujícím byly sbírky přemístěny do  muzea. Tato výstava je poděkováním paní Daně Blahové za darování mineralogické sbírky OMGM.

Výstavu připravil Pavel Dvořák, mineralog a geolog mosteckého muzea, který vzpomíná na výpravy s Ladislavem Blahou za kameny. Výstava je významná jak z profesního hlediska, tak i jako osobní vzpomínka na dobrého člověka a kamaráda.

Vernisáž výstavy minerálů se sbírek Ladislava Blahy se uskuteční ve čtvrtek 21. září v 17,00 hodin. K vidění bude do konce března příštího roku.

Ilustrační foto: iStock.