e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 20. až 22. září

publikováno: 18.9.2019, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Poslední letní víkend bude patřit dalším oslavám sklizně – tentokrát vinobraní v Kadani a Litoměřicích, trhům v Žatci a slavnosti v archeoskanzenu. Odpoledne pak můžete vyrazit na prohlídky pevností na Kočičáku a večer na světelný festival do Loun nebo strašidelnou lanovku v Krušných horách.

Vinobraní Litoměřice
Město Litoměřice si letos připomíná osm staletí dlouhou historii. Oslavy vyvrcholí tento víkend v pátek a sobotu vinobraním, další program městských slavností však můžete navštívit i během týdne. Další informace o oslavách najdete v článku Litoměřice slaví 800 let, oslavy vyvrcholí vinobraním.

Kouzlo světla
Po roční pauze se do Loun vrací festival Kouzlo světla. Třetí ročník světelného a videomappingového festivalu se uskuteční v pátek 20. září večer a dějištěm se tentokrát stanou Masarykovy sady, tedy výstaviště. Program v sadech startuje po sedmé hodině večer, odpoledne od 15,00 ho doplní také program u Vrchlického divadla. Podrobnosti najdete v článku Louny v pátek večer rozzáří Kouzlo světla

Král Mezihoří
Na Mezihoří na Chomutovsku v Krušných horách se koná v sobotu 14. září noční duatlonový závod Král Mezihoří. Start je v 19,00 hodin a závodí se ve skiareálu za umělého osvětlení. Čeká vás 5,5 km na horském kole a 10 km běhu. Cenou je 100 piv z Hřebíkárny v Chomutově.

Kadaňské vinobraní
Dvacátý ročník už bude mít obnovená slavnost vinobraní v Kadani. Začne letos už v pátek 20. září výroční jízdou vozu s muzikanty a vínem městem. Hlavní program bude probíhat v sobotu 21. září od 10,00 hodin ve Františkánském klášteře. Co vás čeká, se dozvíte v článku Kadaň oslaví vinobraní již po dvacáté.

Charita s motorkáři
Na 200 jezdců na motorkách a množství partnerů se spojilo na podporu charitativní sbírky ve prospěch tří dětí. Na sobotu 21. září chystají unikátní spanilou jízdu doplněnou bohatým programem po celý den, který vrcholí afterparty. Startuje na náměstí Míru v Litvínově v 10,00 hodin, kde si stroje můžete prohlédnout. Motorkáři pak pokračují na mostecké 1. náměstí, kam kolona dorazí v 11,30 hodin. Kolona jezdců bude dále pokračovat ve 12,30 hodin přes České Středohoří směr areál Benedikt v Mostě, kde bude jízda zakončena v 18,00 hodin afterparty s kapelou Pipes and Pints. 

Strašidelná lanovka
Oblíbená strašidelná lanovka na Klínech se stane dějištěm ukončení turistické sezóny 2019 v Krušných horách. V pátek a sobotu 20. a 21. září vás čeká tajemná atmosféra nočního lesa na stezce odvahy, hudba, kouzelník pro nejmenší i ohňová show. Jak si pořídit vstupenku a co všechno bude na programu, se dozvíte v článku Krušné hory uzavřou sezónu na strašidelné lanovce

Podzimní farmářská slavnost
Zásobit se na zimu můžete v sobotu 21. září na trzích na náměstí Svobody v Žatci. Stánky budou otevřené od 8,00 do 12,00 hodin. V doprovodném programu vás pobaví staročeská hudba, harmonikář, pouliční divadlo a vyzkoušet si můžete tradiční řemesla.

Koncert na zámku
Popový smíšený sbor Všelijak vám zazpívá na zámku v Klášterci nad Ohří. Koncert začíná 21. září v 19,00 hodin. Další zámek, který vám nabídne hudební večer, je Krásný Dvůr na Podbořansku. U příležitosti Dnů evropského dědictví zazní árie a klavírní skladby v podání sopranistky Karolíny Žmolíkové a klavíristky Ludmily Juránkové. Začátek v pátek 20. září v 18,00 hodin.

Kvaš
Rozloučení s létem, oslava sklizně, rituál podzimní rovnodennosti - to jsou témata oslavy v Archeologickém skanzenu Březno, která se koná v sobotu 21. září. Čekají vás ukázky vaření pravěkých a starověkých pokrmů, archeologické experimenty, výroba mouky a pečení placek, moštování ovoce, lov kamennými nástroji. Program potrvá od 10,00 do 17,00 hodin, vstupné je dobrovolné.

Netopýří noc
Do tajemného světa netopýrů vás zavede program na zámku Libochovice. V pátek 20. září od 17,30 hodin vás v zámecké zahradě čeká Noc netopárů. Praktickým ukázkám odchytu a opětovného vypouštění netopýrů, bude předcházet přednáška o jejich životě a koloniích.

Oslavy gymnázia
100 let výročí založení slaví Podkrušnohorské gymnázium v Mostě. Oslavy se budou konat v sobotu 21. září. Od 10,00 do 14,00 hodin si můžete prohlédnout obě budovy školy, kde jsou také připravena kulturní vystoupení a prodej almanachů. Odpolední část bude probíhat od 17,00 hodin v Repre a je nutné mít vstupenku. 

Půlmaratón
Tradiční běžecký svátek se vrací do krajského města. V sobotu 21. září se na devátém ročníku Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem postaví na start několik tisíc běžců. Závody startují ve tři hodiny odpoledne. V půl druhé můžete přijít na autogramiádu "hvězdného týmu", jehož účast na běhu podpoří organizaci Zdravotní klaun.

Mobilisace na Kočičáku
Muzeum Na Kočičáku u Chomutova připomene o víkendu 81. výročí mobilizace, která byla vyhlášena dne 23. 9. 1938 a byla vrcholným vzepětím našeho národa v roce 1938, před Mnichovskou zradou. Během ní nastoupilo přes 1 200 000 vojáků, což se nikdy v naší historii neopakovalo. Vojáky, připravené s plnou samozřejmostí bránit naši vlast, připomene akce 21. září. V muzeu na Kočičáku uvidíte obsazené pevnosti, hrané scénky a tábor Freikorpsu. Prohlídky probíhají každou sudou hodinu od 12,00 do 20,00 hodin.

Den železnice
V Lužné u Rakovníka můžete v sobotu a neděli 21. a 22. září oslavit den železnice. Zdejší železniční expozice slaví 20 let. Oslavy nabídnou tři sekce - svět historie s parními jízdami a komentovanými prohlídkami, ve světě změny si budete moci prohlédnout moderní vozy a svět zábavy nabídne doprovodný program pro děti. Ve 20,00 hodin začíná exkluzivní světelná show s historickými lokomotivami přímo na točně muzea. Do Lužné pojedou speciální vlaky, například ze Žatce s odjezdem ve 12,00 hodin.

Fandíme rodině
Mostecká organizace Zálesák pořádá v neděli 22. září odpoledne na letní scéně Benedikt v Mostě program pro rodiny. Od 14,00 hodin budou připraveny soutěže pro děti, rodiče i seniory, moderuje Zdeněk Lukesle, hraje kapela Sortiment. Na místě si můžete opéct buřty.

Další tipy včetně programů letních kin můžete vyhledávat prostřednictvím Kalendáře akcí.

Foto: Muzeum československého opevnění na Kočičáku.