e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Saský Annaberg-Buchholz se na konci prázdnin promění v město pohádek

publikováno: 18.8.2017, kategorie: Pro děti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Od 23. srpna se v saském Annaberg-Buchholz koná první ročník mezinárodního festivalu filmových pohádek "fabulix". Na programu jsou premiéry filmů, divadelní hry, předčítání a workshopy, výstava kostýmů a rekvizit Barrandovských studií, koncert. Závěrečný den 27. srpna bude patřit českým pohádkám. Vlajkovou lodí česko-německé filmové spolupráce jsou oblíbené Tři oříšky pro Popelku.

K návštěvě festivalu "fabulix" zve celkem 27 filmů. Jedná se o klasiku z produkce DEFA, jako je např. česko-německá koprodukce Tři oříšky pro popelku s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem, Hollywoodu, nově zfilmovaná díla, mezinárodní produkce, kreslené filmy a také krátké filmy.

Atraktivními místy pro promítání filmů jsou annaberské náměstí, filmový palác (kino) Gloria a také malebná terasa v historickém centru města. Centrum města Annaberg se promění na kulisu filmových pohádek. Na mnoha místech budou vytvořeny obrazy a postavy z pohádek, některé ožijí a budou se pohybovat ulicemi města. Vybrané oblasti festivalu jako "pohádkový les" v oboře Tiergehege, království žabího krále poblíž jezírka Schutzteich a loupežnická vesnice na dolním náměstí (Unterer Kirchplatz) je možno si užít také bez vstupenky.

Zahájení se uskuteční 23. srpna na annaberském náměstí. K vidění bude premiéra (v němčině) filmu Korunní princ (Kronprinz). Při této příležitosti budou přivítáni a představeni všichni přítomní čestní hosté, herci a filmoví tvůrci. Premiéra dalšího českého pohádkového filmu v německém jazyce bude následovat dne 24. srpna dílem Sedm krkavců (Die 7 Raben). Také u této příležitosti se očekává účast protagonistů v Annabergu-Buchholzi.

Zcela jedinečnou událostí v rámci festivalu filmových pohádek "fabulix" je zahájení neobyčejné výstavy. Od 24. srpna Barrandovská studia poprvé v rámci některého z filmových festivalů v Německu představí pozoruhodné kostýmy postav z filmů a také rekvizity. K nim patří originály kostýmů a rekvizit z filmové klasiky Tři oříšky pro popelku. Herec Pavel Trávníček a generální ředitel Barrandovských filmových studií, pan Petr Tichý, slavnostně tuto akci otevřením truhly s pokladem v objektu Festhalle v Annabergu-Buchholzi ve 14,00 hodin zahájí.

Dne 25. srpna se hosté mohou těšit na Pohádkové melodie letní noci - Galakoncert na náměstí. Helena Vondráčková, Ella Endlich a Michael Schanze a také Krušnohorská filharmonie Aue vykouzlí v centru historického města skutečně kouzelnou noc. Skutečným vyvrcholením večera ale bude udělení ceny za celoživotní dílo "fabulix" herci Rolfu Hoppe.

Ve dnech 26. a 27. srpna se festival filmových pohádek "fabulix" stane velkou rodinnou slavností. Na mnoha romantických zákoutích města bude možno prožít kouzlo pohádek. Na závěr festivalu, v neděli, bude zvláštní přivítání věnováno českým sousedům. Budou promítány filmy Korunní princ (10,00 na náměstí), Sedmero krkavců" (11,45 v malém sále kina) a Tři oříšky pro popelku (10,15 na terase v historickém centru (Altstadtterrasse)) v českém jazyce. Čeští hosté se také mohou těšit na předčítání v Atelie Glenn West.

Festival ukončí neobyčejný pohádkový průvod. Při té příležitosti bude také vyhlášen publikem zvolený nejoblíbenější film. V průběhu festivalu proběhne v řadách publika losování o nejhezčí pohádkový film, jehož promítání festival zakončí.

Celodenní vstupenka stojí 8 EUR a festivalová vstupenka za 18 EUR. Děti do 13 let mají vstup zdarma. Pro premiérový večer dne 23. srpna a galakoncert Pohádkové melodie letní noci dne 25. srpna budou v prodeji speciální vstupenky. Vstupenky na festival je možno objednat a zakoupit v turistické informační kanceláři v Annabergu-Buchholzi, tel. 0049 3733 19433 prostřednictvím stránek www.fabulix.de (i v češtině).