e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Casanova školy volá, ozývá se z duchcovského zámku

publikováno: 18.8.2015, kategorie: Pro děti, autor: Marian Hochel

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek Duchcov ve spolupráci s Petrem Stolařem a Divadlem v Pytli zpřístupní od 2. do 4. září a 8. až 9. září mimořádný prohlídkový okruh zámku se speciálním vzdělávacím a zážitkovým programem, určeným žákům druhého stupně základních škol a studentům středních škol. Školáky čeká interaktivní prohlídka zámku, do níž se budou moci zapojit prostřednictvím úkolů a luštění záhad, spojených s Casanovou.

„Navazujeme tímto na únorové a květnové prohlídky zámku, kterých se zúčastnily stovky dětí z mateřských a prvního stupně základních škol. V letošním roce se jedná o pilotní projekt, již nyní nás však velmi těší, že se setkal s řadou příznivých ohlasů. Rádi v tomto projektu pokračujeme i na dalších úrovních škol s žáky a studenty vyšších ročníků,“ uvedl kastelán zámku Marian Hochel.

Program nazvaný „Casanova školy volá“ lze využít v rámci výuky dějepisu nebo výtvarné či tělesné výchovy. Přímo v interiérech oživlého šlechtického sídla se studenti seznámí s historií zámku, postavou Giacoma Casanovy a mnohými dalšími původními obyvateli zámku. Interaktivní prohlídky budou zaměřeny na rozvoj komunikace, týmové spolupráce a tvůrčích dovedností. Studenti se mohou těšit na speciální prezentaci zámku založenou na scénické dramatizaci, do které se budou moci sami zapojit; připravena pro ně bude rovněž řada hádanek, úkolů a poznávacích kvízů. 

Mimořádný prohlídkový okruh povede hlavním sálem zámku s Valdštejnskou rodovou galerií, kde se žáci a studenti seznámí z historií zámku a malířem Václavem Vavřincem Reinerem. Dále bude pokračovat vybranými místnostmi Valdštejnské obrazárny a zámeckého muzea až do Biliárového křídla, ve kterém původně bydlel, pracoval a nakonec i naposledy vydechl věhlasný Casanova. „Prohlídka bude završena v zámeckém sklepení, které bude pro tuto příležitost výjimečně otevřené, a zde se pokusí mladí návštěvníci rozluštit záhadu doposud nenalezeného Casanovova hrobu," doplnila jedna z organizátorů akce Lenka Klementová.

Oživené prohlídky se budou konat vždy od 8,30 do 13,00 hodin, délka jedné prohlídky je 80 minut. Rezervace prohlídek je nutná předem na telefonním čísle 417 835 301 nebo e-mailem na adresu zamekdux@seznam.cz.

Foto: Lenka Klementová