reklama 55. ročník Hudebního festivalu L van Beethovena
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Litvínovská uhelná chce znát názory Jiřetínských

publikováno: 18.7.2013, kategorie: Zajímavosti, autor: Gabriela Sáričková Benešová

Sdílet: facebook twitter google+

Nezávislý průzkum veřejného mínění v Horním Jiřetíně a Černicích si Litvínovská uhelná a.s. objednala u agentury STEM. Šetření souvisí s projektem pokračování těžby hnědého uhlí za územními limity po roce 2023. Cílem průzkumu je otevřít širší diskusi s obyvateli obce a získat co nejpravdivější obraz o jejich názorech, požadavcích a představách na řešení jejich situace v případě překročení současných územních limitů těžby.

Litvínovská uhelná přistoupila k problematice stěhování obce v blízkosti těžby s maximální vážností a otevřeností. Vzorem jsou jí obdobné projekty v zahraničí, zejména v sousedním Německu, kde za posledních 20 let přestěhovali kvůli lomovému dobývání několik tisíc lidí. Tamní zkušenosti dokazují, že citlivou situaci přesidlovaných obcí je možné šetrně vyřešit k všestranné spokojenosti. Podmínkou je otevřená diskuse a spolupráce s obyvateli, kterých se stěhování týká.

Touto cestou hodlá v případě rozhodnutí státu o pokračování těžby jít i těžební společnost. Právě zahájený průzkum je jedním z přípravných kroků. Agentura STEM má za úkol přinést objektivní a komplexní informace o náladách a stanoviscích občanů Horního Jiřetína a Černic.