e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Žatci se blíží oslavy založení divadla

publikováno: 18.4.2019, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Bohatým kulturním programem oslaví Městské divadlo Žatec v dubnu 170 let od svého založení. Oslavy divadla odstartují v úterý 23. dubna celodenním programem a slavnostním večerem. Výročí připomenou i výstavy a kniha. K narozeninám bude divadlu hrát Severočeská filharmonie Teplice nejslavnější skladby české hudby.

Žatecké divadlo si postavili měšťané díky sbírce a darům během tři čtvrtě roku, slavnostně jej otevřeli 22. dubna 1849. Šlo o jedno z nejstarších kamenných divadel v tehdejším Rakousku-Uhersku.

První den divadelních oslav se bude skládat ze dvou částí. Tou první bude během celého dne série pořadů pro školy a veřejnost. „Nebude se platit vstupné, ale zájemci z řad veřejnosti se musí telefonicky nebo přes naše webové stránky zaregistrovat. Kapacita divadla není neomezená a veřejnost se bude o místa dělit se středními školami,“ vysvětlil ředitel divadla Martin Veselý.

Druhou část prvního dne oslav tvoří slavnostní večer, kterého se zúčastní pozvaní hosté, bývalí zaměstnanci divadla, ale i běžní návštěvníci, kteří za vstupné zaplatí 100 Kč. Součástí slavnostního večera bude kulturní program, ve kterém vystoupí například žatecký rodák Petr Kotvald, Jiří Pazour i další hosté. Tématem bude historie divadla, návštěvníci se dozví také podrobnosti o plánech na chystanou rekonstrukci. Chybět nebude raut pro všechny hosty a následné neformální setkání návštěvníků s historií a budoucností Žateckého divadla. Vstupenky na slavnostní večer i na ochotnické představení Maryša už jsou v předprodeji.

Součástí oslav 170 let žateckého divadla budou i dvě výstavy. Ta první s názvem Divadlo očima dětí začala vernisáží v pondělí 25. března. Žáci umělecké i základních škol na ní ukazují svá výtvarná díla. Od 23. dubna bude k vidění i druhá výstava, v níž dětské práce doplní historické dokumenty, plány a fotografie o proměnách divadla. 

K jubileu se také chystá aktualizované vydání knihy. K výročí 150 let divadla ji napsal žatecký autor Jaroslav Venclík, nové vydání bude doplněné o kapitoly z posledních dvaceti let. Chybět nebudou v průběhu oslav také zajímavé dárky pro děti – gumy na gumování se speciálním potiskem, puzzle divadla, nebo vystřihovánka, ze které lze slepit a vyrobit si vlastní model žateckého divadla. V průběhu oslav uvidí diváci nové filmy, které souvisí s historií divadla a které natočila žatecká televize OK plus. Připravuje se originální mapping na slavnostní oponu od Oskara Brázdy, video zdravice populárních osobností a další film s historií divadla do komponovaného pořadu Dark Side of the Moon. Ten byl již zcela vyprodán, proto pořadatelé přidali jedno představení od 17,00 hodin. 

Program oslav

úterý 23. dubna
8,30 – 16,30 hodin - Historie žateckého divadla - pásma s kulturním programem o historii divadla
19,00 hodin - Slavnostní divadelní večer - multižánrový galavečer. Hosté večera: Petr Kotvald, Jiří Pazour, Aleš Stroukal, Dominik Stroukal, Lukáš Záhoř, Opera Žatec, The Little Bit Band, Žatecký příležitostní sbor. Moderuje Radek Jirgl. Těšit se můžete na prohlídky zákulisí se spolkem A dál? Výstava historických materiálů. Přehlídka prací ZUŠ. Videomaping a další. 

pátek 26. dubna
17,00 a 19,00 hodin - Dark Side of the Moon - hudební, scénické a vizuální ztvárnění slavného koncertu legendární skupiny Pink Floyd v adaptaci Filipa Benešovského a bratří Kašparových s hudebními hosty. Představení proběhne s projekcí časového vývoje žateckého divadla.

sobota 27. dubna
19,00 hodin - Slavnostní koncert - Severočeská filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Jiřího Knotte uvede Vltavu Bedřicha Smetany, klarinetní koncert Františka V. Kramáře a Dvořákovy Slovanské tance.     

pondělí 29. dubna
19,00 hodin - Maryša - představení ochotnického souboru z Krupky.

Foto: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka