e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 20. až 22. dubna

publikováno: 18.4.2018, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Tento dubnový víkend pokračují zahájení turistických sezón – tentokrát se otevře zámek Červený Hrádek, kostel svatého Jiljí v Libyni, začne turistická sezóna v Mostě a Českém Švýcarsku, motorkářská v Kadani, otevřené budou památky v Chomutově.

Zahájení na zámku
Zámek Červený Hrádek u Jirkova odstartuje kulturní sezónu tuto sobotu 21. dubna. Čeká vás vystoupení ostrostřelců, koncert Big Bandu Zdeňka Tölga a od 15,00 hodin Dětský kabaret s divadlem HnedleVedle. Od 17,00 hodin pak zahrají Roháči z Lokte. Během dne také ukázka dravců, předvádění řemesel, prodejní stánky a občerstvení. Vstupné je 50 Kč dospělí, 20 Kč děti. Podrobnosti o nové návštěvnické sezóně v článku Zámek Červený Hrádek otevírá kulturní sezónu

Oslava Dne Země
Hry, zábava a poučení. To je mix, kterého si naplno užijí návštěvníci Dne Země v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově v sobotu 21. dubna. Děti čeká osm soutěžních stanovišť s odměnou na konci a dospělí zase mohou obdivovat třeba umění sokolnice nebo stavění zázračně vybalancovaných věží z kamenů. Podrobnosti o programu se dozvíte v článku Oslava Dne Země v zooparku pobaví, poučí i překvapí

Lampionový průvod a koncert
Protesty proti úložišti jaderného odpadu na Lubenecku v rámci celostátního Dne proti úložišti budou první akcí, pořádanou v kostele v Libyni. Akce Hudbou proti úložišti se koná v sobotu 21. dubna. V pátek bude bude předcházet lampionový průvod v Lubenci. Podrobnosti se dočtete v článku

Den památek a sídel
V rámci Mezinárodního dne památek a sídel se v sobotu 21. dubna otevřou prostory Oblastního muzea v Chomutově, a to zdarma od 9,00 do 17,00 hodin. Navštívit můžete Dům Jiřího Popela z Lobkowicz i budovu radnice. Ve 13,00 hodin začíná prohlídka města s průvodcem (od radnice), od 12,00 do 14,00 hodin bude u Hvězdářské věže pozorování Slunce, na kterou naváže astronomická přednáška o Slunci. Od 20,00 hodin pak ještě můžete přijít na pozorování Měsíce a meteorického roje Lyrid ke kinu Oko. Otevřena bude také městská věž, galerie Lurago a Špejchar a kostel svatého Ignáce v areálu SKKS Chomutov, a to od 9,00 do 17,00 hodin.

Prtský špacír
V sobotu 21. dubna se koná tradiční turistický pochod a cyklojízda s trasami v okolí Postoloprt nazvané Prtský špacír. Vybrat si můžete z pěších tras na 8 nebo 20 kilometrů nebo cyklotrasu 31 km. Na nejkratší trase čeká děti zábavné soutěžení Domu dětí a mládeže Postoloprty, a atrakce na zvířecí farmě Filípkových ve Vrbce na téže trase s občerstvením pana Kuzmy. Na delších trasách je zásadním bodem návštěva zámku Stekník s mimořádnými prohlídkami u příležitosti Mezinárodního dne památek, němuž se ještě během týdne vrátíme. Start je v infocentru v Postoloprtech mezi 9. a 11. hodinou.

Prohlídky na Stekníku
U příležitosti Mezinárodního dne památek pořádá zámek Stekník na Žatecku ve dnech 21. a 22. dubna mimořádné prohlídky, které nabídnou první možnost navštívit prostory, které procházejí v současné době restaurováním. Součástí prohlídky bude i krátká projekce, zachycující současnou obnovu a restaurování zámku. Speciální prohlídky začínají po oba víkendové dny v 10,00 a 13,00 hodin. Vstupné je 80 Kč, děti 60 Kč, rodinné 220 Kč. 

600 let od dobytí Hasištejna
Historickou událost z roku 1418 bude připomínat výstava v kadaňském Františkánském klášteře. Otevře se v sobotu 21. dubna v 15,00 hodin. Zájemcům o historii je určen také výlet na Hasištejn, který se uskuteční v neděli 22. dubna. Podrobnosti o obou akcích ve Speciálu Historické osmičky.

Ústecký Majáles
Jarní hudební událost v severních Čechách má velmi nabitý program. Vystoupí skupina Chinaski, Lenny, Voxel, Marek Ztracený, kapela Mirai, Horkýže Slíže a to v sobotu 21. dubna v Letním kině v Ústí nad Labem. V horní části kina bude instalován dvoupatrový autobus tzv. Doubledecker, v němž si nejmladší návštěvníci Majálesu budou moc pohrát s kupou hraček či si zasoutěžit. Brány kina se otevřou již v 10,30 hodin.

Dům a zahrada
Na výstavišti v Lounech se o víkendu 19. až 22. dubna koná zahradnický a stavební veletrh Dům a zahrada. Přihlášeno je podle pořadatelů 274 vystavovatelů. Otevřeno bude po všechny dny od 9,00 do 17,00 hodin. Vstupné je 70 Kč, děti a senioři 50 Kč. Letošní novinkou bude například asijská zahrada a výstava bonsají, ukázka jarní zahrady, chybět nebude poradna k pěstování pokojových rostlin a bylinkek.

Zahájení sezóny 
Turistická sezóna v Mostě začne tento víkend, a užít si ji mohou příznivci pěší turistiky i cyklisté. Nejprve začínají v sobotu 21. dubna od 7,30 do 11,00 hodin v budově Městské knihovny Mostecké šlápoty. Turistický pochod okolím Mostu nabídne trasy 10, 14, 20 a 25 km, startovné 25 Kč. V neděli 22. dubna pak z parku Střed nad sportovní halou startuje Cyklojízda. Krátká trasa měří 20 km, delší 35 km, cíl je taktéž v parku Střed, kde vás čeká občerstvení, drobné odměny, pumptrack dráha a další zábava. Začátek v 11,00 hodin.

Motorkářská sezóna
Další zahájení sezóny, tentokrát motorkářské, je naplánováno na sobotu 21. dubnav Kadani. Motorkáři se začnou sjíždět na Mírovém náměstí už v 8,00 hodin, oficiální zahájení je v 11,00 hodin. V poledne dojde na žehnání v kostele Povýšení svatého Kříže a poté kolona odjede na společnou vyjížďku na trasu Chbany – Žatec – Radíčeves – Pšov – Blšany, kde v místní restauraci akce končí.

Pivní výlet
V rámci otevírání turistické sezóny v Lounech pořádá zdejší infocentrum komentovanou prohlídku lounských minipivovarů. Sraz je v sobotu 21. dubna ve 14,00 hodin v infocentru.

Legiovlak
Ještě do pátku 20. dubna můžete na kadaňském hlavním nádraží vidět soupravu rekonstruovaných vagónů československých legionářů, která dnes slouží jako neobvyklé pojízdné muzeum. Otevřeno je do 18,00 hodin. V sobotu se už vlak přesouvá do Mostu, kde bude stát do 27. dubna. Podrobnosti najdete v článku Legiovlak se zastaví na nádražích v Kadani, Mostě a Oseku

Domácí semenaření
Zahradničíte? Chcete si pěstovat semínka? Nenechte si v sobotu 21. dubna ujít seminář v Oblastním muzeu v Lounech, kde sídlí lounská Semínkovna. Začátek v 15,00 hodin a podrobnosti o tomto společenství v článku Ládi Báby

Sezóna v Českém Švýcarsku
Turistickou sezónu zahajuje také region Českého Švýcarska, od 19. do 22. dubna chystá  destinace řadu akcí - v pátek například představení nové trasy v Kyjovském údolí, v sobotu slavnostní zpřístupnění hradu Falkenštejn a otevření vyhlídky Růženka na Pastevním vrchu u Růžové. V neděli se v návštěvnickém centru v Krásné Lípě budou promítat filmy z přehlídky Ekofilm.

Foto: KVIZ Jirkov.