e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Teplicích se můžete seznámit s prvním "počítačem" světa

publikováno: 18.2.2023, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Loď, která ztroskotala kolem roku 80 př. n. l. ve Středozemním moři, vezla na palubě unikátní přístroj určený k předpovědím postavení nebeských těles na obloze i k prezentaci dalších astronomických jevů. Více než sto let trvalo, než se z hromádky zkorodovaných úlomků podařilo celý mechanismus zrekonstruovat. Se spletitou historii objevu a výzkumu se můžete seznámit v úterý 21. února v teplické hvězdárně.

Mnohé archeologické nálezy i písemná svědectví dokládají vysokou vyspělost antické civilizace ve Středomoří. Ve vraku starořecké lodi, objeveném na začátku 20. století u ostrova Antikythéry, se však našlo něco skutečně nečekaného. Drobné zkorodované bronzové úlomky z mořského dna se ukázaly být pozůstatkem unikátního astronomického přístroje, jakéhosi malého, přenosného modelu vesmíru. Výsledky interdisciplinární spolupráce špičkových týmů z několika zemí vyvrcholil publikací výsledků průzkumu více než 2000 let starého mechanismu, otištěných v roce 2021 v časopise Nature.

S unikátním objevem prvního "počítače" světa vás seznámí klasická filoložka a medievalistka PhDr. Alena Hadravová, CSc., DSc. z Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky v Praze a astrofyzik doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. z Astronomického ústavu Akademie věd. Přednáška v rámci Café Nobel v hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích začíná v 18,00 hodin. Místo si můžete rezervovat předem na adrese: hap@hapteplice.cz.

Foto: Peulle, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0.