e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Žatci bude znít Eric Clapton, i když jen v kopii

publikováno: 18.2.2019, kategorie: Hudba, autor: Karel Fiala

Sdílet: facebook twitter google+

Nestihli jste si koupit lístky na drážďanský koncert Erica Claptona? Možná vám to může vynahradit kanadský bluesový kytarista Cliff Stevens, který s Claptonovským revivalem, aneb jak se za mořem a kanálem říká „tributem“, čili poctou, dorazí do Žatce. V divadle zahraje v pondělí 25. února.

Nikdo nezpívá a nehraje Claptona tak jako Clapton, ale když je někdo hodně dobrý a protřelý bluesový muzikant a ví, co si z Claptonovy hudby má vzít, může se podařit zajímavý projekt. Což je právě případ Cliffa Stevense. Vizuální šou je už spíše taková třešnička na dortu, která by nechutnala, kdyby nebyla položena na vrchu dobře upečeného bluesového korpusu.

Jako profesionální kytarista působí Cliff Stevens už více než 35 let. Původní vliv na něj měli britští a američtí bluesoví kytaristé v čele s Ericem Claptonem a Johnny Wintrem. V roce 1968 slyšel kapelu Cream v Montrealu poté i Johny Wintra a prý si zapamatoval každý rif.

V 70. a 80. letech Stevens s různými skupinami cestoval po Kanadě a hráli nepřetržitě šest nocí týdně, takový zápřah si začal brát svou daň - únava, pití, drogy, a vyhození z kapely. Tehdy se Stevens rozhodl, že si udělá pauzu. Vrátil se na univerzitu a získal magisterský titul v oblasti hudby a vzdělávání. Poté začala nová kapitola - Stevens skočil hlavou zpátky do blues, objevil blues Albert Kinga, Albert Collinse a Otis Rushe a začal psát bluesové melodie. Vydal vlastní desky, z nichž ta poslední se dočkala významných ocenění stejně jako jeho hra samotná.

Ačkoli je často srovnáván s Ericem Claptonem, jak způsobem hry, tak zpěvem, Stevens není Claptonův klon. Jsou mezi nimi jen podobnosti, on je „jen“ lídr skupiny, která hraje Claptona. A dělá z toho trochu šou. Cliff samozřejmě předvede to, co má v názvu, ale jistě se nebude ostýchat zahrát něco ze své vlastní tvorby.

Koncert skutečného Erica Claptona v nedalekých Drážďanech už je vyprodán. V Městském divadle Žatec 25. února v 19,00 hodin vás vyjde „Claptonova kopie“ v předprodeji na pouhých 100 Kč a lístek, když si trochu pospíšíte, určitě dostanete.