e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zapojte se do velkého sčítání zimních ptáků

publikováno: 17.12.2018, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Na začátku ledna vypukne v České republice velké sčítání ptáků. Do projektu Ptačí krmítka České společnosti ornitologické se může zapojit každý a zábavou bude hlavně pro děti. Úkolem účastníků je totiž krmit, pozorovat a sčítat zimní ptáky.

Zapojit se může každý, kdo má rád ptáky, v zimě je přikrmuje a rád pozoruje hemžení kolem krmítek. "O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Jen s vámi získáme dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje. Časem získáme přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozvíme se, jaké prostředí ptáci nejraději využívají," vysvětlují ornitologové. Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019 a vaším úkolem bude každý den jednu hodinu sledovat, určovat a počítat ptáky.

"Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích," informovali pořadatelé z České společnosti ornitologické. V České republice se koná sčítání poprvé. 

Vybrat si můžete krmítko v parku nebo ho instalovat na svém balkoně či zahradě, je ale důležité sčítat ptáky na stále stejném místě. Na webové stránce https://krmitka.birdlife.cz je možné se přihlásit a získat informační materiály, jak postupovat. Na webu je připraven také ilustrovaný plakát s nejčastějšími zimními hosty na krmítku, abyste je snáze identifikovali. Najdete tam také rady, jak vybrat správné krmítko a jak ptáky krmit.

Svá sčítání potom odevzdáte nejpozději do 15. ledna elektronicky nebo prostřednictvím formulářů, které budou ke stažení.

Foto: Pixabay.com.