e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum začne připravovat výstavní prostory pro Žatecký poklad

publikováno: 17.11.2020, kategorie: Výstavy, autor: Tomáš Kassal

Sdílet: facebook twitter google+

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci může připravovat zcela novou expozici, v níž představí unikátní Žatecký poklad. Soubor zlatých a stříbrných předmětů starých více než tisíc let se našel pod Chmelařským náměstím. Žatecký poklad by se tak mohl stát další chloubou královského města.

Přípravu nové expozice posvětili žatečtí zastupitelé, kteří na svém posledním jednání schválili účelovou dotaci 1,2 milionu korun. Díky tomu může Regionální muzeum zahájit přípravy na vybudování expozice. „Práce bychom samozřejmě rádi zahájili, co nejdříve to bude možné. První část financí na přípravu prostor máme zastupitelstvem již odsouhlasenu, o druhou na vlastní realizaci expozice budeme muset požádat příští rok,“ upozornila ředitelka muzea Radmila Holodňáková, že termín otevření ještě nelze určit.

Expozice bude umístěna v přízemí hlavní budovy muzea v Husově ulici ve dvou místnostech. V první budou informace o pokladu, jeho složení i významu. Samotný poklad bude vystavený ve druhé místnosti – pokladnici. „Předměty budou vystaveny v trezorové vitríně, se scénickým osvětlením. Expozice bude doplněna audiovizuálními prezentacemi,“ dodala R. Holodňáková.

Žatecký poklad byl nalezen v roce 1937 při stavební pracech na Chmelařském náměstí. Tvoří jej mince, šperky i suroviny v podobě hřiven a drátů, a to převážně ze stříbra, ale nechybí ani zlaté předměty. Celý nález pochází podle odhadu z let 972 až 1012. Mince jsou z české, ale i německé ražby. Jeho historický význam odborníci přirovnávají k vyhlášenému relikviáři sv. Maura v Bečově nad Teplou. „Chápeme to jako příspěvěk k zápisu do UNESCO. Žatecký poklad je věc, která může přilákat spoustu návštěvníků z naší republiky i z ciziny,“ řekla už dříve ředitelka muzea.

Foto: Archív Regionálního muzea K. A. Polánka