e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Slabikáře celého světa v žateckém muzeu

publikováno: 17.9.2019, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Krouzová

Sdílet: facebook twitter google+

O víkendu se v Regionálním muzeum K. A. Polánka v Žatci otevřela výstava  nazvaná Když jsem šel poprvé do školy. Představuje početnou sbírku českých i zahraničních slabikářů. Vaše školáky na ní můžete vzít až do listopadu, pro jejich zábavu obsahuje i interaktivní prvky.

Výstava představuje sbírku Ing. Zdeňky Markovičové z Vyškova na Moravě. Svůj první slabikář koupila v Kosovu, kde působila v misi KFOR v letech 2002 – 2004. Mise obnášela pomoc pro místní obyvatelstvo v podobě rekonstruování škol, dodávání humanitární pomoci a školních pomůcek. Slabikář si domů vezla spíše jako vzpomínku – suvenýr. Postupně začala hledáním a nákupem na internetu, na aukcích nebo v antikvariátech doplňovat sbírku, která v současnosti čítá více jak 250 kusů knih z celého světa. Sbírání slabikářů souvisí i s její aktuální lektorskou činností. Od roku 2013 uspořádala více jak 11 výstav po celé ČR.

Výstava je doplněna starými kalamáři, lahvičkami od inkoustů, psacími potřebami a vysvědčeními ze sbírky Ondřeje Vonky ze Žatce a muzea, a též interaktivními prvky pro děti. Navštívit ji můžete do 10. listopadu 2019.