reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Záchranná stanice pomohla dvěma stovkám zvířat

publikováno: 17.1.2014, kategorie: Zajímavosti, autor: Martina Pelcová

Sdílet: facebook twitter google+

Záchranná stanice pro handicapované živočichy při Podkrušnohorském zooparku v Chomutově pomáhala v roce 2013 zvířatům v nouzi. Celkem přijala 201 zvířat zastupujících pět desítek druhů. Nejčastěji potřebovali pomoc ježci, poštolky, veverky, rorýsové a jiřičky. Důvod? Ve většině případů drobná i vážnější zranění po střetu s dopravním prostředkem.

"Po příjmu byl vždy kontaktován zoolog a zvíře bylo co nejdříve prohlédnuto veterinářem a umístěno ve stanici, popřípadě bylo vypuštěno zpět do volné přírody. V několika případech šlo i o vážná zranění, která se neslučovala se životem,“ uvedl pracovník stanice Pavel Krásenský. „Stejně jako v předešlých letech jsme přijali některá zbytečně odchycená zvířata. Často to byly mladé poštolky, veverky, rorýsové, zajíci, netopýři a ježci. Důvodem odchytu byla mylná obava, že jsou mladá zvířata osiřelá. U rorýsů a netopýrů šlo často o zvířata, která nemohla při vyrušení sama vzlétnout ze země nebo v případě netopýrů i o probuzené hibernanty. Někdy bylo přijato i zvíře, které se v naší přírodě vůbec nevyskytuje, například želva nádherná a žlutohnědá,“ doplnil Pavel Krásenský.

V současné době pomáhá stanice zvířatům ze spádové oblasti Chomutovska, Kadaňska a Podbořanska. „V letošním roce budou zahájeny stavební práce na vybudování zcela nové záchranné stanice. Svou působnost po jejím dokončení rozšíříme ještě o oblast Mostecka,“ dodala ředitelka zooparku Bc. Iveta Rabasová.