e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounské muzeum pořádá výpravu po stopách Jana Husa

publikováno: 16.7.2015, kategorie: Vzdělávání, autor: Jaroslav Havrlant

Sdílet: facebook twitter google+

V rámci projektu Husovy Louny 2015 pořádá lounské muzeum tři zájezdy. První proběhl v červnu a jeho účastníci mohli navštívit místo Husova umučení v Kostnici. Na srpen se připravuje druhý zájezd – tentokrát na jih Čech. Během dvou dní navštívíte zejména Kozí Hrádek, Tábor a Husinec.

Kozí Hrádek je nyní pouhou malebnou zříceninou. Ale v době svého rozkvětu v létě a na podzim 1413 zde pobýval Mistr Jan, odtud vyjížděl kázat do širokého okolí a zde dopsal i svou proslulou českou Postilu. Z Kozího Hrádku se vydáme do 2 km vzdáleného Sezimova Ústí, kde Hus napsal Jádro učení křesťanského. Po obědě nás však bude čekat husitské město Tábor. Tamní muzeum k Husovu 600. výročí připravilo největší výstavu v Čechách. Kromě toho je zde k husitství zaměřena celá moderní expozice otevřená před čtyřmi lety a je možné navštívit i rozsáhlé středověké podzemí. Večer plánujeme prohlídku města s průvodcem. 

Druhý den se mohou zájemci vydat na desetikilometrovou trasu podél Lužnice na zříceninu hradu Příběnice, kde roku 1394 Jindřich z Rožmberka věznil krále Václava IV. Poté, co hrad dobyli husité, uchýlila se sem početná skupina adamitů, kterou následně rozehnal Jan Žižka. Odpoledne nás čeká výlet do Husince, kde v rodném Husově domku a v okolních prostorách byla 30. května otevřena zcela nová multimediální expozice v rámci Centra Mistra Jana Husa. 

Průvodcem celého zájezdu bude historik a teolog Jaroslav Havrlant. Kdo nebude chtít do Sezimova Ústí a Příběnic cestovat pěšky, může se svést autobusem. Zájezd proběhne ve čtvrtek a pátek 6. a 7. srpna a jeho cena 850 Kč zahrnuje nocleh, snídani i vstupy na výstavy. Zájemci se mohou přihlásit v lounském muzeu.