e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Neobyčejný život neobyčejné ženy. Mostecká premiéra dokumentu

publikováno: 16.5.2022, kategorie: Divadlo a film, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Zpověď téměř stoleté ženy, která navzdory režimům neustoupila z přesvědčení dělat to, co je správné. I když za to hrozí trest nejvyšší. Ve středu 18. května bude mít v Mostě premiéru životopisný film režiséra a kameramana Martina Studeckého o teplické rodačce Haně Truncové.

Za první republiky vyrůstala v česko-německo-židovském prostředí. Příchod nacistů, později i komunistů, naprosto změnil život její i všech lidí v jejím okolí. Přes osobní oběti se postavila síle většiny a tajně pomáhala lidem, které doba likvidovala. Co člověka nutí riskovat vše, aby pomohl druhým? Jakou roli hraje výchova, vzdělání a přátelé? Svůj životní příběh vypráví žena, která byla pro všechny, co ji znali, vzorem lidskosti, moudrosti a morální autoritou. "Její jasné názory vyplývající z životních zkušeností, je v dnešní době velmi dobré slyšet," říká režisér Martin Studecký.

Premiéry dokumentu se paní Truncová nedožila, zemřela v dubnu, krátce před uvedením filmu v Teplicích, odkud pocházela. Nyní film můžete přijít shlédnout ve středu 18. května od 17,30 hodin ve Studiu3 v Mostě (pod knihovnou). Videopozvánku najdete zde