e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Chomutov chystá o víkendu oslavy kulatého výročí

publikováno: 16.5.2022, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Chomutov chystá o tomto víkendu 21. a 22. května slavnosti, které připomenou 770. výročí první písemné zmínky o Chomutovu. Letošní novinkou bude vědomostní kvíz pro týmy z řad občanů města. Návštěvníci se mohou těšit na rytířské turnaje či hudební vystoupení. Po úspěchu adventních trhů se i tento program přesouvá do městského parku.

„Chomutovské slavnosti začnou 21. května v 10,30 hodin v městském parku otevřením tržiště. Kulturní program se bude odehrávat na hlavním pódiu, které bude umístěno na travnaté ploše podél ulice Boženy Němcové. A návštěvníci se mají na co těšit – budou se zde střídat hudebníci, tanečníci, kejklíři či sokolníci,“ přibližuje program slavností Zuzana Kroutilová, vedoucí odboru vnějších vztahů.

Dále se na Chomutovských slavnostech představí Rytíři Koruny české s výcvikem koní v prostoru bývalého atletického stadionu, kde budou mít po celé slavnosti své kolbiště a právě tam se bude odehrávat veškerý rytířský program. Odtud také ve vyjde v sobotu ve 14,00 hodin průvod rytířů, kteří budou doprovázet Bedřicha Načeradce na cestě za primátorem k hlavnímu pódiu.

„Podle historických dokladů právě Načeradec v roce 1252 daroval své chomutovské panství řádu německých rytířů, kteří se zasloužili o následný rozvoj města. Symbolicky tedy i nyní předá darovací listinu vedení města a tím budou moci oficiálně začít slavnosti,“ dodává Kroutilová.

Poté se na kolbišti uskuteční rytířský jezdecký turnaj a od 17,00 hodin rytířská bitva o Chomutov, v podvečer dostanou prostor děti při ponožkové bitvě. „Při té budou dobývat hradby dělovými koulemi z ponožek. Není však nutné, aby si je nosily s sebou nebo používaly svoje ponožky, ponožková munice bude pro ně na místě připravena,“ ujišťuje Zuzana Kroutilová.

Co se týče programu pro děti, po celé dva dny se budou v parku konat pro ně například jízdy na ponících, ale i nejrůznější doprovodné hry a soutěže, které zorganizují členové chomutovských volnočasových spolků jako je Junák či Muzeum československého opevnění z let 1936–1938 Na Kočičáku. Součástí Chomutovských slavností bude i Rodinné zápolení s kozou Rózou a kozlíkem Rozmarýnkem, které v neděli zavede rodiny do oblastního muzea, kde si například vyzkoušejí psaní brkem nebo používání historických pečetí.

Dospělí naopak budou moci své síly – ty vědomostní – změřit při nedělním zábavném kvízu Znám své město a jeho historii. Soutěžící týmy se utkají u hudebního altánu od 11,15 hodin. „Nejúspěšnější tým získá poukaz do stánku s občerstvením a také upomínkový glejt,“ popisuje ceny Kroutilová.

Foto: Město Chomutov.