e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum Jirků má nové exponáty

publikováno: 16.5.2015, kategorie: Výstavy, autor: Jitka Viziová

Sdílet: facebook twitter google+

Spolu s Městskými historickými sklepy bylo 1. května opět otevřeno Muzeum Jirků v městské jirkovské věži. Unikátní muzeum věnované slavným nositelům tohoto jména funguje již od roku 2012, kdy byla expozice otevřena jen jako sezónní záležitost. V roce 2013 vzniklo Muzeum Jirků – první jirkovské muzeum po padesáti letech. I v letošním roce přibyly do muzea nové exponáty.

Jiří Langmajer věnoval muzeu svou Cenu Thálie, která mu byla udělena v roce 1999. Část věnována sportu je bohatší o hokejku Jiřího Šlégra a tenisovou raketu Jiřího Štědroně. Tomu ji daroval tenista Jiří Hřebec, takže se raketa stává dvojnásobnou muzejní trofejí.

V muzeu nechybí ani úlovky z let minulých. Návštěvníci mohou spatřit na vlastní oči brýle Jiřího Bartošky, rekvizity z divadla Semafor Jiřího Suchého, šátek Jiřiny Bohdalové, pohlednici od Karla Kryla adresovanou Jiřímu Černému, golfovou hůl Jiřího Korna, pantofle Jiřího Mádla, lyže Jiřího Rašky, dres Jiřího Jarošíka, boty Jiřího Welsche, loutku režiséra Jiřího Stracha a mnohé další.

Poslední podlaží ve věži je věnováno návštěvníkům z řad Jirků a Jiřin, kteří zde mohou nechat svůj podpis a fotografii.

Výstava je otevřena od 1. května do 30. září vždy od úterý do neděle od 10,00 do 16,00. Vstup do věže zajišťují pracovníci informačního centra.

Na fotografii ředitel KVIZ Jirkov Bedřich Fryč s cenou Thálie Jiřího Langmajera.