reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Co se děje v zavřeném žateckém muzeu?

publikováno: 16.3.2021, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Od začátku roku jsou všechna muzea zavřena a výstavy zůstávají bez návštěvníků. Co se děje za zavřenými dveřmi Regionálního muzea v Žatci? Pracuje se v konzervátorských dílnách, v depozitářích a připravují se nové výstavy. Některé expozice je možné shlédnout ve virtuální podobě.

"I přestože máme pro veřejnost zavřeno, poctivě pracujeme na úkolech, které jsou spojeny s hlavním posláním muzeí a galerií - uchovat pro budoucí generace hmotnou paměť naší společnosti," vysvětluje Monika Merdová.

V konzervátorské dílně pracuje Jaroslava Kubíková v posledních dnech na předmětech z podsbírky historie. Čistí je a ošetřuje před uložením do depozitáře. "Patří sem kromě jiného kovové předměty, různá kování a klepadla nebo mosazná lampa s pergamenovým stínítkem. Z nejzajímavějších sbírkkových předmětů, které v nedávné době přišly na řadu bych zmínila textilní stuhy, upomínající na svazovou turnerskou slavnost konanou v červenci 1933 v Žatci," říká Jaroslava Kubíková.

V depozitářích probíhá fotodokumentace sbírkových předmětů. Po velikém souboru mincí fotí Martin Čížek předměty tiskařských štočků se zajímavými motivy místních památek, významných archeologických nálezů i předmětů denní potřeby. "Každou fotografii je nutno správně pojmenovat, upravit v grafickém programu. Teprve poté může správkyně sbírky, Milada Krausová, přiřadit fotografie do speciálního programu na evidenci sbírek," vysvětluje fotograf.

"Pracujeme také na svých dlouhodobých badatelských projektech v oblastech archeologie, regionální historie nebo dějin umění. Z pera historičky Milady Krausové přibyly za únor v muzejní encyklopedii dva nové medailony žateckých osobností. První představuje Theodora Zulegera, což byl senátor se vztahem k Libočanům a Žatci. Druhý text pak popisuje život Anny Micksch, sudetoněmecké básnířky ze Žatce," doplňuje Merdová.

Na své návštěvníky v tuto chvíli čekají tři výstavy. V hlavní budově je to expozice o životě Volyňských Čechů v Žatci, výstava Sirupy, mošty, víno představuje další ze zaniklých žateckých podniků, Frutu. V Křížově vile je připravena výstava fotografií z Černobylu a ve Staré papírně expozice Holubí pošta. "Nahlédnout do muzea můžete prostřednictvím virtuálních prohlídek, ať už stálé expozice v Křížově vile nebo aktuální výstavy o Volyňských Češích," zve Monika Merdová.