e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Lounská knihovna se ani v krizi nevzdává

publikováno: 16.3.2020, kategorie: Zajímavosti, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Heslo Městské knihovny v Lounech: "Knihovna je majákem Vašeho života", nabývá v těchto dnech na síle a zařízení ukazuje své schopnosti improvizace. Po nařízení vlády je také tato knihovna uzavřena, ale obratem přišla s experimentem knihovního e-shopu - knihu si můžete objednat a přijde vám až domů. Navíc vysílá každý všední den pro děti.

"Uzavření knihovny v rámci nařízení při stavu nouze ještě neznamená, že utichnou veškeré aktivity. Snažíme se udržet kontakt se svými čtenáři, zabavit děti, ulehčit lidem situaci, která nastala, podporovat optimistickou náladu a zdravou mysl," vysvětluje ředitelka Dagmar Kučerová.

Městská knihovna Louny již první den nouzového režimu otevřela dva programy, prostřednictvím prvního se snaží informovat o doručování literatury až ke dveřím domů, druhým neztratit kontakt s dětmi.

V knihovně je zřízena horká linky na čísle 734 521 902. Denně ve všední dny od 8,00 do 10,00 hodin mohou zájemci volat a objednávat knihy, které jim knihovna v domluveném čase doručí ke dveřím. "Na lince bude sedět knihovnice Marcela, ta operativně domluví podrobnosti bezpečného doručení literatury," vysvětluje ředitelka. Objednávat knihy lze také na e-mailu objednavky@mkl.cz. Identifikačním znakem pro komunikaci je číslo čtenářského průkazu. Původně tento systém knihovna připravila pro seniory v rámci kampaně Řekni babičce, aby se ke knihám dostali i méně pohybliví lidé. Nyní mohou o knihu požádat všichni obyvatelé Loun.

"Knihy doručují knihovníci, kteří se dobrovolně k úkolu přihlásili, jsou zdrávi a dodržují přísná hygienická opatření, aby neohrozili sebe ani čtenáře, kterým doručují. Proto služba „ke dveřím“ a pouze jednosměrná, zpět se dokumenty do knihovny dostanou po skončení nouzového stavu," dodává D. Kučerová.

Pro děti pak knihovna zahájila vysílání Studia Knihovna. Vysílá dvakrát denně prostřednictvím facebooku (stránka Knihovna dětem) ve všední dny - v 10,00 pro předškolní děti, od 15,00 pro mladší školní děti. "Jedinou technikou je mobilní telefon, studio zcela improvizované, takže jde o obsah, nikoli technickou dokonalost. Děti se setkají s postavičkami z knih, poslechnou si pohádku, namalují obrázek, pobaví se, potěší a zabaví," informovala ředitelka knihovny.

Veškeré výpůjčky jsou automaticky prodlouženy do 14. dubna, případně podle aktuální situace.