e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Othello s Janem Potměšilem v Žatci

publikováno: 16.3.2015, kategorie: Divadlo a film, autor: Karel Fiala

Sdílet: facebook twitter google+

Městské divadlo Žatec uvede ve středu 25. března proslulou Shakespearovu tragédii s názvem Otello. Hru, která má v České republice dlouhou inscenační tradici, nastudoval Divadelní spolek Kašpar.

Divákům v žateckém divadle tento příběh po režijním dohledem Jakuba Špalka zahrají Jan Potměšil, Adrian Jastraban, Alena Doláková, Eva Elsnerová, Eliška Mesfin Boušková, Aleš Petráš, Tomáš Stolařík a mnoho dalších.

Georg Brandes se ve své knize Shakespeare, jeho život a dílo vyjádřil k Othellovi takto: „Je to jediná Shakespearova tragédie, která pojednává ne o státních událostech, ale představuje rodinnou tragédii, to, co se později začalo nazývat měšťanskou tragédií, přestože není vůbec zpracována v měšťáckem duchu, ale v nejvyšším stylu.“

Othello jednoznačně patří k Shakespearovým vrcholným tragédiím a nejen díky tomu má i v Čechách velmi dlouhou a bohatou inscenační tradici. Záznam o úplně prvním uvedení Othella v Čechách je z roku 1842, kdy byla 29. května ve Stavovském divadle premiérována inscenace v překladu Jakuba Malého. Od té doby se tato tragédie na českých jevištích objevila bezpočtukrát.

“Othello v Divadle v Celetné je uváděn tradičně, dýchne na vás pravá dobová atmosféra. Kostýmy, souboje s meči, scéna i herecké výkony přinášejí opravdového Shakespeara. A nás diváky to vtáhne, všichni jsme plni zlosti z té nespravedlnosti, která se na jevišti odehrává a nejraději bychom Jaga za jeho hrozné činy potrestali sami. Vše tedy napjatě sledujeme a necháváme se očarovat tím pravým Shakespearovým uměním. (…) Na jevišti naprosto exceluje Jan Potměšil, který ztvárňuje Othella. Jeho výkon je výborný a přesvědčivý. Vyniká i Adrian Jastraban v roli intrikujícího Jaga, který předvádí opravdové herecké umění a divák dokáže uvěřit, že je zlo samo,“ napsala Petra Boltíková v rezenci pro časopis Generace21.