e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nadační fond získal 50 milionů na rekonstrukci moldavského nádraží

publikováno: 15.12.2020, kategorie: Památky, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Nadační fond "Moldavská dráha / Teplický Semmering" si připsal první významný úspěch ve svém snažení. Podařilo se mu získat od Ministerstva průmyslu a obchodu padesátimilionovou dotaci na rekonstrukci krušnohorského nádraží v Moldavě. Část prostředků musí ale ještě sehnat.

"Přidělení částky oficiálně potvrdilo dopisem starostce Moldavy Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR," potvrdil ředitel nadačního fondu Petr Fišer. Dotaci obec získala z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů. "Cílem projektu je přeměna nádraží na objekt k podnikání v oboru gastronomie, drobné výroby a služeb pro cestovní ruch," doplnil Fišer.

Žádost se podařilo odeslat na poslední chvíli a byla úspěšná. Podle podmínek dotace má celá rekonstrukce skončit v září 2023. Obec však musí zaplatit 5 procent z celkových nákladů na rekonstrukci, tedy 2,5 milionu korun. Nadační fond proto již otevřel sbírkový účet (135444135/2010).

Nadační fond "Moldavská dráha / Teplický Semmering" vznikl v létě letošního roku a jeho hlavním cílem je obnovení přeshraničního železničního spojení s německým Freibergem. V tuto chvíli železnice z Mostu po Moldavské dráze končí právě na Moldavě, kde se rozpadá historické nádraží z roku 1884. Chybí přibližně osmikilometrový úsek na německé straně, aby bylo možné dojet po železnici Mostu až do Freibergu. Tam se přitom nyní podobným způsobem revitalizuje zdejší nádraží.

Více o nádraží se dozvíte na webu www.nadrazi-moldava.cz.

Foto: Nadační fond.