e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Keramika Gustava Fifky v kadaňské galerii

publikováno: 15.12.2017, kategorie: Výstavy, autor: Pavlína Jakoubková

Sdílet: facebook twitter google+

Galerie Josefa Lieslera v Kadani, v budově historické radnice na náměstí, si pro adventní čas připravila výstavu keramiky. Své keramická díla představuje známý výtvarník Gustav Fifka, jehož práci si můžete prohlédnout až do 7. ledna příštího roku, otevřeno bude i mezi svátky.

V mládí nikdy s hlínou nepracoval. Snad proto chtěl keramik Gustav Fifka z Klatov původně studovat výtvarnou školu. Nakonec zvolil Střední keramickou školu v Bechyni, obor výtvarného zpracování keramiky. Tady začal pronikat do tajů práce s hlínou.  První zkušenosti získával v družstvu Keramo v Kostelci nad Černými lesy. Tam pracoval deset let. Dalších šest let v Keramických závodech v Chlumčanech u Přeštic. Současně se zaměstnáním začaly vznikat jeho vlastní práce, plány a kresby. Postupně se stal specifickým umělcem, jehož díla charakterizuje nezaměnitelný rukopis. Ať už jde o reliéfy nebo volná figurální díla, která tvoří páteř jeho tvorby (díla mají naučný charakter s nádechem drobného humoru, často vytvářejí samotný příběh). Základním principem je točení a modelování přímo na hrnčířském kruhu. Je to technologie, která v současnosti není u ostatních keramiků příliš obvyklá, alespoň tedy v oblasti nízko pálené keramiky. Gustav Fifka také často svá díla po prvním pálení domalovává a provádí nástřiky.

„Moje práce musí mít předem daný řád. Nejraději pracuji na cyklech, přeskakování z tématu na téma je mi cizí. V dílně dost často uklízím. Tím mnohé překvapím. Mám totiž rád čistý stůl,“ říká o své práci Fifka. Typická díla známého keramika z Klatov mohli obdivovat lidé na samostatných, ale i společných výstavách, při kterých se schází hned několik umělců najednou.

Na výstavu se můžete přijít podívat kdykoliv od úterý do neděle od 13,00 do 17,00 až do 7. ledna. Vstup do galerie je volný. Galerie bude otevřena do 23. 12. a následně mezi svátky od 27. do 30. 12. každé odpoledne.