reklama Tipy na víkend
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 17. až 19. září

publikováno: 15.9.2021, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Sezóna akcí právě vrcholí a o víkendu nebudete vědět kam dřív. Otevřené památky, husiti v Žatci, gotika v Chomutově, cibule v Račeticích, pouť v Radčicích, strašidla na Klínech, vojáci na Kočičáku, bílé paní v Kadani, víno v Litoměřicích...

Mariánská pouť
Po roční pauze se do Mariánských Radčic na Litvínovsku vrací pouťová slavnost. Konat se bude po celý den v sobotu 18. září. Čtrnáctý ročník Mariánské pouti pořádá obec ve spolupráci se Severočeskými doly a.s. Pobaví vás historická scéna, program pro děti několik českých hudebních hvězd. Více v článku Mariánské Radčice slaví v sobotu pouť

Slavnosti cibule
Oslava sklizně cibule už se chystá v tradiční cibulářské oblasti v Račeticích na Kadaňsku. Letos jubilejní 10. ročník nabídne ukázky zemědělských strojů, vaření, cibulové soutěže, ochutnávky cibulových dobrot a piva a k tomu i muziku. Program startuje v 10,00 hodin, gumáky s sebou.

Strašidelná lanovka
Ve sport areálu Klíny na Litvínovsku čeká děti i dospělé strašidelná stezka lesem s jízdou lanovky. Stezka pro menší začíná v 19,00 hodin, pro děti od 15 let a dospělé, kteří se chtějí pořádně bát, od 21,00 hodin. O zábavu se stará Divadlo v Pytli. Vstupenka je 200 Kč pro dospělé, děti 150 Kč, rezervace je možná na webu www.kliny.cz.

Dny evropského dědictví
I tento víkend budou otevřené některé památky zdarma, další si připravily rozšířený program. Přehled získáte v tomto článku.
Zámek Stekník si připravil přednášku s videoprojekcí na téma Středověk na Stekníku aneb nové archeologické nálezy v areálu zámku. S novými poznatky vás v sobotu 18. září od 13,00 hodin seznámí archeologa Roman Brejcha. Program není vhodný pro děti do 6 let, rezervace je možná na tel. 778 486 747.
Letošní téma Dnů evropského dědictví v Žatci je věnováno připomínce 600. výročí bitvy u Žatce a porážky druhé křížové výpravy proti husitům. Program v sobotu 18. září bude skutečně bohatý a umožní návštěvníků nahlédnout do husitského ležení, ochutnat středověkou kuchyni nebo si vyrazit minci. Vše se dozvíte z článku Muzeum v Žatci připomene bitvu husitů a křižáků.
Dny evropského dědictví v Klášterci nad Ohří nabídnou prohlídky dvou zřícenin hradů, barokních kaplí i křest nové publikace a prohlídku kostela. Pokračují i tento víkend. Které památky kdy navštívit se dočtete v článku Klášterec představí po dva víkendy své památky.

Muzejní noc gotiky
V sobotu 18. září se v rámci Dne evropského historického dědictví zdarma otevřou stálé expozice a výstavy Oblastního muzeua v Chomutově, a to už ráno. V muzeu to však bude žít až do noci - muzejní noc od 16,00 hodin tentokrát návštěvníky přenese do středověku. Co se bude v muzeu dít, se dozvíte v článku.

Krušnohorská šlápota
Již čtrnáctý ročník turistického pochodu Krušnohorské šlápoty, který organizuje chomutovský Junák, se uskuteční v sobotu 18. září. Pro letošní rok jsou připravené dvě trasy. Třináctikilometrová povede z Orasína přes Jirkov do Chomutova a dvacetikilometrová z Černic přes Jezeří, Vysokou Pec a Jirkov do Chomutova. Start je od základní školy Duhová cesta v Havlíčkově ulici v Chomutově mezi 8. a 10. hodinou. Účastníci budou na výchozí místa vyváženi historickým autobusem, který pojede v 8,30 a 10,00 hodin. Po cestě je k dispozici i skautské občerstvovací stanoviště, kde je možné opéct si buřty a v cíli čeká na účastníky bramboračka.

Golem na hradě
V pátek 17. září má na hradě Hněvín premiéru nová inscenace Městského divadla v Mostě. Až do neděle vždy od 19,00 hodin se bude hrát příběh z renesanční Prahy o Golemovi.

780+1 rok Duchcova
Město Duchcov vloni nestihlo oslavy kulatého výročí, tak je přesunulo na letošek a přidalo jeden rok navíc. Konat se budou v Zámeckém parku v sobotu 18. září od 14,00 hodin. Hrají: Doubravanka, Děda Mládek Illegal Band, Petra Janů, UDG, Dymytry a další, na závěr ohňostroj.

Mobilizace na Kočičáku
Muzeum československého opevnění na Kočičáku nad Chomutovem připomene v sobotu 18, září zájemcům o historii mobilizaci vojska v roce 1938. K vidění budou pevnosti z let 1936 a 1937 obsazené vojáky chomutovského pěšího pluku 46. Dále budou pro rodiny s dětmi připraveny soutěže o malé ceny. Pevnosti budou otevřeny pro návštěvníky od 12,00 do 20,00 hodin, každou suchou hodinu komentované prohlídky po linii, kde se návštěvníci vrátí do minulosti. 

Móda pod širákem
V pátek 17. září od půl páté se na Löschnerově náměstí v Kadani koná módní přehlídka pod širým nebem. Vstup je zdarma.

Procházka parkem
Teplické muzeum nabízí v neděli 19. září procházku zámku a zahrady, která připomene výročí dvou významných majitelů teplického panství z rodu Clary-Aldringenů. Sraz zájemců je ve 14,00 hodin ve vstupu do zámku, vstupné 50 Kč.

Lounské divadlení
Ve Vrchlického divadle v Lounech bude o víkendu probíhat nesoutěžní část divadelní přehlídky Lounské divadlení. Každý večer uvidíte jedno ochotnické představení a v neděli od 17,00 hodin navrch koncert.

Vtelenská pouť
V sobotu 18. září se koná pouť a dětský den ve Vtelně u Mostu. Začíná krátce před polednem pohádkovým programem. Zahraje Mostečanka, Acid Horses, Saiwala a Elán revival. Chybět nebudou dětské atrakce, občerstvení a zábava pro celou rodinu.

Litoměřické vinobraní
Hned osm scén s programem nabídne letošní litoměřické vinobraní, které se koná v sobotu 18. září od 10,00 do 22,00 hodin. Hlavním lákadlem je vystoupení Václava Noida Bárty na Mírovém náměstí. Dorazí také král Karel IV. na koni se svou družinou. Celý program najdete zde

Podzimní trh
V Parku Louny na výstavišti se koná v sobotu 18. září trh, kde si můžete koupit výrobky od místních výrobců a prodejců. Otevřeno od 14,00 do 18,00 hodin.

Záchrana varhan
V sobotu 18. září se uskuteční v areálu poutní baziliky Panny Marie Sedmibolestné v Krupce – Bohosudově celodenní akce s bohatým programem na podporu unikátních bohosudovských varhan. Dopoledne si budoute moci prohlédnout vzácné liturgické předměty a ornáty, odpoledne si vyslechnete vyprávění o vystavených obrazech. Po celý den staročeský jarmark s hudbou a dobovými hrami pro děti. Hrát samozřejmě budou v průběhu dne i varhany, k večernímu slavnostnímu koncertu za ně usedne dirigent, skladatel a varhaník Miloš Bok.

Dubské slavnosti
Slavnosti v Dubí na Teplicku se letos ponesou v duchu připomínky 115. výročí posvěcení kostela Panny Marie. V pátek 17. září koncertuje v kostele Helena Vondráčková, v sobotu se zábavný i hudební program koná u kostela od 13,00 hodin a v neděli program uzavře v 10,30 hodin slavnostní mše. Vstup volný.

Na kole i pěšky
Ukončení turistické sezóny v Mostě má název Babí léto na kole i pěšky. Koná se v neděli 19. září a startuje z areálu Matylda. Pro věší je připraven okruh okolo Matyldy s komentovaným výkladem (od 10,30 hodin), pro cyklistky startují v 10,00 a 10,15 hodin trasy 4 a 31 km. Cíl tamtéž.

Průvod bílých paní
Kadaní opět projde průvod dívek a žen v bílém a čepci na hlavě. Akce začíná na náměstí v Kadani ve 13,00 hodin, kde se budou vyrábět burgunské čepce a škapulíře, ve 14,00 hodin vychází průvod ke kostelíku v Želině, kde bude probíhat program.

Hudba a festivaly
V sobotu 18. září koncertuje od 18,00 hodin ve vinařství v Třebívlicích Tomáš Klus a v pátek 17. září uvidíte show Queenie.
V Bílině na Kyselce se koná festival Babí léto, a to v sobotu 18. září od 12,00 hodin. Znít bude folk a country – AG Flek, Robert Křesťan a Druhá tráva, Jindra Kejak, Křáp a další. Vstup 100 Kč.
V Postoloprtech se koná hudební festival klasické hudby Musica Apostolorum. V pátek v kostele uslyšíte Komorní sbor En Arché a Pražský barokní soubor, v sobotu Smyčcové kvarteto českých filharmoniků s Ondřejem Vrabcem a Klárou Dohnalovou. Začátky v 19,30 hodin.
Festival hudby pestré, jíž na rádiu sotva naladíš  je podtitul Pestrofestu, který se koná v žateckém Budíku. Akce začíná v sobotu 18. září v 16,00 hodin a vstupné dobrovolné.
V sobotu koncertuje na Loučkách v Litvínově Ewa Farna, začátek v 17,00 hodin s předkapelou Trocha klidu.
Party pomáhá je název hudební charitativní akce v letním v Chomutově v neděli 19. září. Program začíná ve 13,00 hodin a jeho hvězdou bude Mňága a Žďorp nebo The Tap Tap. 

Foto: Karel Stuchlík, Slavnosti cibule.